Útok bozkom. Na chorvátskeho ministra sa valí kritika, prirovnali ho k Rubialesovi
Chorvátsky minister zahraničia Gordan Grlić-Radman čelí kritike kvôli tomu, že sa tento týždeň počas hromadného fotenia v Berlíne snažil pobozkať svoju nemeckú kolegyňu Annalenu Baerbockovú.

Nevidí nič zlé
Tej to bolo evidentne nepríjemné a uhla sa mu. Nemecké médiá tento incident označili za "útok bozkom". Chorvátsky politik na svojom správaní nevidí nič zlé.
Na záberoch je vidieť, ako šéf chorvátskej diplomacie potriasa Baerbockovej rukou a potom sa k nej nakláňa zrejme preto, aby ju pobozkal na ústa. Nemecká ministerka ale otočí hlavou, takže sa nakoniec o ňu len utrie tvárou.
Chorvátska aktivistka za práva žien Rada Boričová správanie Grliča-Radmana označila za "úplne nevhodné". Poslankyňa Ivana Kekinová povedala, že minister zahraničia urobil hanbu nielen sebe, ale aj všetkým Chorvátom. "Vynútené bozkávanie žien sa označuje za násilie, že áno?" podotkla niekdajšia chorvátska premiérka Jadranka Kosorová.
Ospravedlnil sa
Denník Süddeutsche Zeitung píše, že šéf chorvátskej diplomacie povedal, že chcel svoju kolegyňu pozdraviť "ľudským" spôsobom. "Ministri sa navzájom zdravia vždy srdečne," uviedol Grlić-Radman. Ak jeho správanie niekoho urazilo, ospravedlňuje sa, odkázal. Podľa internetového portálu Spiegel-Online ale aj pred novinármi povedal, že "nevie, kde je problém".
Prirovnanie k Rubialesovi
Süddeutsche Zeitung jeho správanie prirovnáva k afére bývalého šéfa španielskeho futbalového zväzu Luisa Rubialesa.
Tomu Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) tento týždeň udelila trojročný zákaz pôsobenia vo futbale kvôli tomu, že po finále ženských majstrovstiev sveta pri odovzdávaní medailí bez jej súhlasu pobozkal na ústa kapitánku víťazného španielskeho tímu Jenni Hermosovú.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Rubialesovo správanie kritizovala, k tomu, že sa sama stala obeťou "útoku bozkom", sa ale zatiaľ nevyjadrila.