Švédi sú o krok bližšie k NATO. Erdogan predložil parlamentu protokol o ich vstupe

ta3/TASR
23.10.2023 17:10

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan predložil parlamentu na ratifikáciu protokol o vstupe Švédska do Severoatlantickej aliancie. V pondelok to oznámila Erdoganova kancelária, informuje o tom agentúra AP.

Kríza zažehnaná? Putin súhlasil s predĺžením čiernomorskej obilnej dohody, tvrdí Erdogan
TASR/AP

Erdogan podpísal protokol

Kancelária tureckého prezidenta uviedla, že Erdogan podpísal prístupový protokol Švédska, ktorý následne postúpil zákonodarnému zboru.

Termín hlasovania tureckého parlamentu o členstve Švédska v NATO zatiaľ nie je známy.

Ratifikácia parlamentu

Erdogan niekoľko mesiacov odďaľoval predloženie švédskeho prístupového protokolu na ratifikáciu parlamentu. Štokholm kritizoval, že poskytuje útočisko členom skupín, ktoré Ankara považuje za teroristické. Švédsko preto tento rok prijalo nový protiteroristický zákon. Turecký prezident následne v júli oznámil, že nemá ďalšie výhrady voči vstupu Švédska do NATO.

Nový člen do NATO

AP pripomína, že vstup nového člena do NATO si vyžaduje súhlas všetkých 31 členských krajín Aliancie. Dosiaľ ho neratifikovali už iba Turecko a Maďarsko.

Švédsko spolu so susedným Fínskom upustilo od svojej dlhoročnej vojenskej neutrality po tom, čo Rusko vlani vo februári zaútočilo na Ukrajinu. Obe krajiny následne požiadali o vstup do NATO. Fínsko do Severoatlantickej aliancie vstúpilo začiatkom apríla tohto roka a stalo sa jej 31. členskou krajinou.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok