Ochranári nechcú Huliaka ani Kuffu. Majú obavu o úroveň spravovania envirorezortu
Zástupcovia mimovládnych organizácií v pondelok na tlačovej konferencii vyhlásili, že v čele ministerstva životného prostredia musia byť ľudia, ktorí akceptujú najlepšie dostupné vedecké výstupy a dokážu viesť Slovensko cez náročné a rozhodujúce časy. Zároveň sa ohradili voči útokom voči organizáciám aj jednotlivcom.

Otvorený list
K otvorenému listu spojenému s petíciou sa postupne pridalo 60 rôznych organizácií a tiež 170 vedcov a odborníkov. Podpísalo ho už vyše 50-tisíc občanov.
“Rudolf Huliak a Filip Kuffa, ktorí prejavili záujem o ministerstvo životného prostredia a pôdohospodárstva, chcú napríklad zrušiť nové zonácie národných parkov, zmeniť ich celkový štatút na prírodné parky, a tým znížiť stupeň ochrany v nich,“ píše sa v liste v petícii.
Zrušiť chcú aj zásahové tímy pre medveďa hnedého a chcú umožniť miestnym poľovníckym združeniam lov medveďov a vlkov. Obidvaja sú zároveň známi svojimi agresívnymi vyjadreniami voči ochranárskej komunite a tiež šírením hoaxov či konšpiračných teórií, napríklad že “medveď je využitý ako biologická zbraň na likvidáciu vidieka.“
Obava o životné prostredie
“Vítame rozhodnutie prezidentky nevymenovať Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia. Dôvodom nášho otvoreného listu nie je nejaká osobná averzia voči pánom Huliakovi, Kuffovi či Tarabovi a už vonkoncom nie strach o financovanie, ale autentická obava o úroveň spravovania ministerstva v nasledujúcich rokoch,” uviedol Ondrej Kameniar z My sme les, ktorá výzvu iniciovala.
“Pomohli sme desiatkam ľudí - farmárom, obciam - od Bielych Karpát po Kráľovský Chlmec. Sme presvedčení, že to si zaslúži podporu a nie šírenie nenávisti,” reagoval Pavol Littera z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ).
V posledných dňoch sa objavilo niekoľko útokov na mimovládne organizácie, ale aj voči jednotlivcom. Zástupcovia organizácií sa výrazne ohradili voči nepodloženému napádaniu sektora a vyzvali politikov, aby zastavili šírenie nenávisti, ktorá zvyšuje napätie v spoločnosti.
Útoky na ochranárov
“My sa nebránime kontrolám. Sme vo svojej činnosti transparentní, a to aj bez zákonnej povinnosti. Politici majú veľký vplyv a ich slovami často maľujú terč na naše chrbty. Zaznamenali sme už prvé vyhrážky voči dlhoročnej ochranárke Zuzane Burdovej, čo považujeme za neakceptovateľné. Okrem toho, nenávistná rétorika na sociálnych sieťach voči nám sa stala už štandardom. To, o čo my máme záujem, je profesionálna spolupráca a hľadanie spoločných riešení,” uzavrela Lucia Szabová z Klimatickej koalície.