Ako vybrať hnojivá pre jesennú výsadbu? Zvýšte odolnosť rastlín
Aby ste rastliny či trávnik lepšie pripravili na klesajúce teploty a ochránili pred vymrznutím, je potrebné posilniť ich korene. Nastal čas na jesenné hnojenie!

Kedy aplikovať jesenné hnojivá?
Teploty sú v jesennom období stabilnejšie a vďaka konzistentnejším zrážkam absorbujú korene rastlín živiny lepšie. NPK hnojivá by ste mali aplikovať približne sedem týždňov pred očakávanými prvými mrazmi. Hnojenie trávnatých plôch vykonávajte približne na konci septembra až v polovici októbra, predtým ako pôda zamrzne. V tomto období sa trávnik začína zotavovať z horúcich letných teplôt.
Prečo hnojiť na jeseň?
Aplikácia hnojív na jeseň podporuje lepšie zakorenenie, mrazuvzdornosť a odolnosť voči chorobám. Hnojivá zabezpečujú silný koreňový rast, ktorý determinuje zdravie a vitalitu rastlín. Rastliny tiež lepšie pripravíte na jarný rast, keď sa teploty opäť zvýšia. Prihnojením trávnika podporíte jeho schopnosť udržiavať si farbu (vyblednutie nebude také výrazné) a regeneráciu po lete.
Počas jesene myslite aj na ochranu proti burinám. Použitie herbicídov v tomto období môže byť efektívnym spôsobom, ako predchádzať výskytu nežiaducej vegetácie na jar. Vhodná je napríklad aplikácia do ozimných obilnín (pšenica, jačmeň, raž a iné).

Ako vybrať hnojivo?
Takmer všetky prípravky obsahujú primárne tri zložky - dusík (N), fosfor (P) a draslík (K), tzv. NPK hnojivá. Môžete tu však objaviť aj ďalšie prvky, napr. zinok, bór, železo a iné. Zloženie hnoja a množstvo jednotlivých prvkov je uvedené na zadnej strane výrobku.
Tu je niekoľko tipov, ako vybrať hnojivo pre jesennú výsadbu:
● Dusíkaté hnojivá zmenšujú odolnosť rastlín, napr. trvaliek, proti mrazu, preto by ste ich mali nahradiť.
● Zamerajte sa na hnojivá s vysokým obsahom draslíka. Ten podporuje odolnosť rastlín v zimnom období, teda ich mrazuvzdornosť, optimálny príjem vody a tvorbu silných koreňov.
● Vhodné sú aj horečnaté a fosforečnaté hnojivá, tie je však potrebné zapracovať do väčšej hĺbky. Fosfor pomáha pri transformácii slnečnej energie a iných prvkov na „krmivo” pre rastliny. Potrebujú ho obzvlášť jesenné cibuľoviny, napr. cesnak, ktoré sa sadia v septembri až októbri a kvitnú na jar, aby sa usadili pred príchodom zimy.