Posledný test pre tretí blok v Mochovciach. Dostavba sa predražila o tri miliardy eur

ta3, TASR
17.10.2023 10:45

Slovenské elektrárne dokončili energetické spúšťanie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce záverečným 144-hodinovým testom na 100 percent nominálneho výkonu reaktora. Informovala o tom spoločnosť na svojej webovej stránke.

20221206_MOCH05_RS10943921075.jpg
TASR/Radovan Stoklasa

Čaká ich ešte jeden blok

„S hrdosťou a uspokojením oznamujem úspešné absolvovanie poslednej skúšky preukazného chodu elektrárne Mochovce 3. Tretí blok je dôležitým pilierom nášho úsilia o zabezpečenie stabilnej a bezpečnej dodávky elektrickej energie pre Slovensko,“ uviedol generálny riaditeľ SE Branislav Strýček. Preukazný chod v trvaní šiestich dní preukázal podľa SE splnenie projektových parametrov nového bloku a dokázal, že je schopný bezpečnej prevádzky.

Spúšťanie reaktora sa začalo v septembri minulého roka zavezením prvej palivovej kazety do reaktora. Koncom januára bol blok po prvý raz prifázovaný k sieti a začal dodávať elektrickú energiu. Po postupnom zvyšovaní výkonu sa blok dostal na 100 % svojho nominálneho výkonu 22. septembra.

Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach začali stavať v roku 1987. Po dlhom prerušení prác spustili SE dostavbu Mochoviec v novembri 2008. Nový jadrový blok v Mochovciach má výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny Slovenska. Z pohľadu výroby elektriny sa tak Slovensko už tento rok stalo energeticky sebestačné. Životnosť nového bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov.

Dostavba Mochoviec sa oproti plánom výrazne predražila. Na začiatku rátali SE s nákladmi necelé tri miliardy eur, no výsledná cena bude viac ako šesť miliárd eur. Štvrtý blok EMO by sa mohol dostať do prevádzky v roku 2024. Štát má v Slovenských elektrárňach podiel 34 %.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok