Vatikán chce vyjednať mier na Blízkom východe. Ide o ochranu nevinných, hovorí vatikánsky diplomat

13.10.2023 16:13

Vatikán sa ponúkol ako prostredník v rokovaní o prepustení rukojemníkov, ktoré palestínske hnutie Hamas pri sobotňajšom útoku na Izrael unieslo do Pásma Gazy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Palestína Pápež
Foto: AP Photo/Hatem Ali, Riccardo De Luca

Ochrana nevinných

Podľa agentúry Reuters vatikánsky štátny sekretár, kardinál Pietro Parolin uviedol, že Izrael by mal na "neľudský" sobotný útok Hamasu reagovať "primerane". Podľa Parolina je tiež Vatikán presvedčený, že mier v blízkovýchodnom regióne môže zaručiť jedine dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

"Prepustenie izraelských rukojemníkov a ochrana nevinných životov v Gaze sú jadrom problému spôsobeného útokom Hamasu a reakciou izraelskej armády," povedal Parolin, ktorý je najvyšším vatikánskym diplomatom. Vatikán je podľa neho ako vždy pripravený na akékoľvek nevyhnutné sprostredkovanie rokovaní, je ale nutné opustiť "slepú logiku nenávisti a odmietnuť násilie ako riešenie".

Právo na obranu

"Je právom napadnutých sa brániť, ale aj legitímna obrana musí rešpektovať primeranosť," dodal Parolin.

Izraelská ambasáda vo Vatikáne dnes uviedla, že ju ráno Parolin navštívil, aby vyjadril "hlbokú bolesť a solidaritu" s Izraelom kvôli útokom Hamasu.

O zníženie napätia v izraelsko-palestínskeho konfliktu sa snaží najmä Egypt, ktorý už bol v minulosti prostredníkom rokovaní medzi Izraelom a Hamasom, ale aj Katar, Jordánsko či Turecko.

Obete na oboch stranách

Bojovníci radikálne islamistického hnutia Hamas v sobotu 7. októbra podnikli bezprecedentný útok na Izrael, keď ich stovky prenikli z Pásma Gazy do izraelských pohraničných oblastí, kde vraždili civilistov, vrátane malých detí. Zároveň z Gazy vypálili na Izrael tisíce rakiet. Celkom zabili vyše 1300 ľudí.

Izrael odvtedy v odvete masívne bombarduje Pásmo Gazy, čo si vyžiadalo najmenej 1500 obetí, vrátane stoviek detí a žien.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"