Dnes je Svetový deň reumatizmu
Reumatoidná artritída (RA) je závažné chronické zápalové ochorenie, ktoré sa prejavuje predovšetkým bolesťou a opuchom kĺbov. Vzhľadom na prejavy ochorenia by RA mala byť považovaná za syndróm, ktorý okrem kĺbov postihuje aj iné časti organizmu. Zápal kĺbov spolu s deformitami a pretrvávajúca únava sú kľúčovým zložkami RA ovplyvňujúce fyzické funkcie pacienta, jeho produktivitu a aktivity každodenného života, čo môže mať v konečnom dôsledku negatívny dopad aj na celkové emocionálne zdravie postihnutého. Podmienkou úspešného zvládnutia RA je predchádzanie nezvratného kĺbového poškodenia, preto je nevyhnutná jej včasná diagnostika a agresívna liečba.

Slovenská Liga proti reumatizmu zlepšuje život ľudí s reumatickými ochoreniami
Reumatoidná artritída postihuje viac ako 26-tisíc ľudí na Slovensku a každý rok je novodiagnostikovaných minimálne ďalších 1 300 pacientov. Pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa reumatizmu organizuje pacientske občianske združenie Liga proti reumatizmu na Slovensku programy a podujatia na zvýšenie povedomia o reumatických ochoreniach.
Cieľom podujatí SDR 2023 je informovať viac o reumatizme a zabezpečiť, aby nikto z postihnutých reumou nebol v tejto problematike sám. Je dôležité, aby každý pacient trpiaci chronickým zápalovým reumatickým ochorením dostal včasnú zdravotnú starostlivosť a odbornú liečbu od skúseného reumatológa.
V oblasti prevencie združenie pravidelne apeluje na zdravý životný štýl a informuje o rizikových faktoroch, ktoré môžu reumatické ochorenie ešte viac skomplikovať. Dôležitým faktorom je optimálna váha, pretože každé kilo navyše predstavuje, nielen pre reumatika, nadmernú zbytočnú záťaž. K zhoršeniu zdravotného stavu prispieva aj fajčenie a nesprávna životospráva. V rozvoji reumatických ochorení zohráva svoju rolu aj genetika, typ zamestnania a vek. Ženy trpia reumatoidnou artritídou častejšie.
Pre reumatické ochorenia je charakteristický chronický priebeh a progresívny, postupne sa zhoršujúci charakter. Často vedie k zníženiu pohyblivosti, postupnému vývoju deformít a pacient sa môže dostať až do stavu vyžadujúceho si trvalú invaliditu. To následne prispieva k sociálnej izolácii, k reťazeniu ďalších pridružených ochorení a k mortalite.
Liga proti reumatizmu na Slovensku v tomto roku venuje zvláštnu pozornosť trom okruhom tém:
A) „Podporuje zodpovednosť jednotlivcov za vlastné zdravie“
Edukácia pacientov cez Univerzitu Reumy a osvetu o reumatických ochoreniach, vyvíja iniciatívu, aby sa pacienti sami zaujímali o vlastné zdravie a podporovali svoju liečbu tzv. self-manažmentom.
B) „Liečba k cieľu a spoločné rozhodovanie pri liečbe RA“
Program Prednáškového popoludnia SDR 2023 je tematicky ladený na obhajobu práv pacientov, podporuje efektívnejšiu komunikáciu s lekárom a spoločným rozhodovaním pre liečbu. Pacientov informuje, podporuje a aktivizuje k zodpovednosti za vlastné zdravie.
C) „Keď len lieky nestačia"
Aktuálna edukácia podporuje aj pohybové aktivity. Už šesť rokov LPRe SR realizuje projekt „Pohnime sa s reumou!“ Nordic Walking pod odbornou garanciou Lucie Okoličányovej. Aktuálne sa naplno venujú Jogovej terapii pre reumatikov, ktorú perspektívne realizujú s certifikovanou inštruktorkou jogovej terapie Ing. Silviou Studenič Bobockou. Mali už viacero stretnutí v Bratislave, Bardejove a v Piešťanoch. Zakúpili pre pobočky a kluby LPRe SR špeciálne pomôcky a vyškolia pacientov na inštruktorov JTR. Práve jogovú terapiu môžeme nazvať self-terapiou, keď pacient vlastným úsilím prispieva k zlepšeniu liečby, predĺženiu remisie či odvráteniu relapsu ochorenia. V rámci jogovej terapie edukuje pacientov v oblasti správnej životosprávy, a to hlavne čo sa týka pohybu, stravy, spánku, otužovania, udržania mentálneho zdravia a podobne.
Reumatoidná artritída (RA) patrí medzi najčastejšie zápalové reumatické ochorenia. Postihuje 0,5 až 1% populácie a až trojnásobne častejšie sa vyskytuje u žien ako mužov. Je to chronické zápalové ochorenie, ktoré sa prejavuje zápalom kĺbov a často aj postihnutím iných orgánov a systémov, predovšetkým pľúc, ciev, srdca a očí. Mimokĺbové komplikácie ochorenia sú príčinou toho, že pri reumatoidnej artritíde je prežívanie pacientov skrátené o 5 až 7 rokov. RA postihuje na Slovensku viac ako 26-tisíc ľudí, pričom každý rok je diagnostikovaná ďalším minimálne 1 300 pacientom.

Hlavným poslaním Ligy proti reumatizmu je dlhodobo pomáhať a podporovať pacientov, aby pestovali zdravý životný štýl a hýbali sa, koľko sa im len dá. Už 6 rokov organizujeme rôzne aktivity, ktorými chceme priviesť našich členov k chôdzi s Nordic Walking paličkami a čoraz viac reumatikov walkovanie miluje. K walkovaniu s paličkami pridávame aj maľovanie kamienkov.
Trénovanie jemnej motoriky s kamienkami
Tento rok prichádzame s novou aktivitou, ktorá bude kombinovať pestovanie jemnej motoriky a chôdze. Touto aktivitou bude maľovanie kamienkov, ktoré pri walkovaní následne umiestnime na svojej obľúbenej trase v prírode. Prvé tri maľované kamienky budú reumatici hľadať už v sobotu 14. októbra v Piešťanoch. Kto ich nájde a prinesie organizátorom, získa cenu – nové Nordic Walking paličky.
