UEFA určila organizátorov dvoch najbližších kontinentálnych šampionátov. O päť rokov budú na severe Európy, neskôr na juhu

ta3, TASR
10.10.2023 13:00 , Aktualizované: 10.10.2023 15:36

Veľká Británia a Írsko budú hostiť majstrovstvá Európy vo futbale v roku 2028. O štyri roky neskôr usporiadajú kontinentálny šampionát spoločne Taliansko a Turecko. Dejiská potvrdil Výkonný výbor Európskej futbalovej únie.

Exekutíva UEFA na svojom zasadnutí v Nyone formálne potvrdila organizátorské krajiny, ktoré v snahe usporiadať šampionáty nemali protikandidátov.

Turecko svoj pôvodný zámer uchádzať sa o ME 2028 prehodnotilo a sústredilo sa na spoločnú kandidatúru s Talianskom na šampionát v roku 2032.

„Kandidáti to nemali ľahké, ale odviedli dobrú prácu. Dnešnú prezentáciu som si naozaj užil a na sekundu som mal pocit, akoby sa majstrovstvá Európy už začínali,“ uviedol na krátkom ceremoniáli prezident UEFA Aleksander Čeferin.

Na budúci rok sa ME uskutočnia v Nemecku.

Usporiadateľské krajiny budú hrať kvalifikáciu

Plán kandidatúry Veľkej Británie a Írska počíta so šiestimi štadiónmi na území Anglicka na čele s londýnskym Wembley. EURO by mali hostiť aj arény Aston Villy (Villa Park), Manchestru City (Ettihad Stadium), Newcastlu United (St James' Park), Tottenhamu (Hotspur Stadium) a nový rozostavaný štadión Evertonu (Everton Stadium) v Liverpoole.

Národné štadióny Írska (Aviva Stadium), Škótska (Hampden Park) a Walesu (Principality Stadium) budú rovnako využité, navyše sa plánuje výstavba nového komplexu v severoírskom Belfaste (Casement Park).

Spolupráca piatich asociácií na desiatich štadiónoch ponúkne priemernú kapacitu 58-tisíc miest s celkovým počtom tri milióny vstupeniek.

Otvárací zápas by sa mal hrať v Cardiffe, semifinále i finále vo Wembley. Z piatich usporiadateľských krajín (Anglicko, Škótsko, Wales, Severné Írsko, Írsko) garantuje UEFA automatickú miestenku iba dvom a preferuje, aby všetky tímy organizátorov hrali kvalifikáciu. Miestenku by potom prípadne udelila krajinám, ktoré si účasť nedokážu vybojovať na trávniku.

Switzerland_UEFA_Euros_Hosts736718.jpg TASR/AP Futbalové Euro v roku 2032 sa uskutoční v Taliansku a Turecku.

Turecko je lepšie pripravené

„Usporiadať ME v roku 2032 v Taliansku je skvelá príležitosť na vytvorenie pozitívneho dedičstva, a to ešte pred samotným podujatím a nielen v mestách, ktorých sa turnaj týka,“ citovala agentúra ANSA talianskeho ministra športu a mládeže Andreu Abodiho, ktorý prisľúbil, že vláda poskytne Talianskej futbalovej federácii potrebnú podporu pri organizácii prestížneho podujatia.

UEFA prijala kandidatúru Talianska a Turecka na organizáciu šampionátu v roku 2032 aj napriek tomu, že podľa jej pravidiel môžu navrhnúť spoločné usporiadanie len susedné členské federácie. Rím a Istanbul delí približne 1 400 kilometrov, pričom lety trvajú viac ako dve hodiny.

Taliansko nemá pripravených desať štadiónov a potrebuje zrekonštruovať starnúce legendárne „stánky“ ako San Siro v Miláne či Stadio Olimpico v Ríme. Naopak, Turecko má štadióny a infraštruktúru takmer úplne pripravené po rozsiahlom stavebnom projekte v uplynulých dvoch dekádach.

Cieľ UEFA je, aby boli ME 2024 a 2028 vysoko ziskové podujatia s príjmami vo výške minimálne dve miliardy eur z každého. UEFA sa usiluje o obnovu hotovostných rezerv nad 500 miliónov po tom, čo boli vyčerpané počas pandémie koronavírusu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok