Nepochybil len ľudský faktor, ale aj VAR. V Anglicku vypracujú nový protokol pre zlé rozhodnutie, Liverpool si chce duel zopakovať

4.10.2023 15:56 , Aktualizované: 4.10.2023 17:40

Vedenie anglických futbalových arbitrov zverejnilo komunikáciu medzi rozhodcami VAR, ktorá viedla k neuznaniu regulárneho gólu Luisa Diaza za Liverpool v zápase 7. kola Premier League na pôde Tottenhamu (1:2). Riadiaci orgán rozhodcov v Anglicku chce vypracovať nový protokol za účelom zlepšenia komunikácie medzi rozhodcom a VAR.

Britain_Soccer_Premier_League706735.jpg
TASR/AP

Zvukový záznam

PGMOL priznal po stretnutí zlyhanie ľudského faktora a šéf rozhodcov Howard Webb sa Liverpoolu ospravedlnil. Rozhodcovia Darren England a Dan Cook, ktorí sa dopustili chyby, neboli počas zvyšku víkendu delegovaní a vynechajú aj zápasy nadchádzajúceho kola anglickej Premier League.

PGMOL poskytol detailný report i zvukový záznam vedeniu domácej súťaže, ktorá ho následne zdieľala so všetkými účastníkmi. Nahrávka zachytila konverzáciu videorozhodcov, ktorí si v prvom momente mysleli, že bolo správne neuznať gól. Svoju chybu si uvedomili po následnej rozohrávke.

Orgán oznámil, že práca zaostala za očakávaniami a identifikoval tri kľúčové veci, z ktorých sa chce poučiť do budúcnosti.

„Do procesu pribúda ďalší krok, potvrdenie rozhodnutia zo strany asistenta videorozhodcu. Ten overí záver VAR pred konečným stanoviskom smerom k hlavnému rozhodcovi,“ citovala z vyhlásenia PGMOL agentúra AFP.

„Po preverení všetkých dostupných videozáznamov neuznaného gólu Luisa Diaza počas sobotňajšieho zápasu medzi Tottenhamom a Liverpoolom a vyšetrovaní PGMOL, je jasné, že nezlyhal len ľudský faktor, ale nastala aj systémová chyba v procese VAR,“ uviedla vo svojom stanovisku Premier League.

Nová situácia

Jürgen Klopp chce, aby sa zopakoval zápas anglickej Premier League medzi jeho Liverpoolom a Tottenhamom. Dôvodom je chyba supervízorov systému VAR, ktorí za bezgólového stavu neuznali regulárny gól „Reds“.

Podľa Kloppa však zverejnenie audia nič nezmenilo a požaduje opakovanie zápasu.

„Vôbec to nič nezmenilo. Je to očividná chyba a myslím si, že by pre takéto prípady malo existovať riešenie. Výsledkom by malo byť opakovanie zápasu,“ povedal na tlačovej konferencii. „Argumentom proti je to, že by to otvorilo veľké brány. Bolo by to bezprecedentné, také niečo sa ešte nestalo. Som zvyknutý na zlé a ťažké rozhodnutia, ale toto sa nikdy nestalo a preto si myslím, že opakovanie je správna vec,“ uviedol.

Na otázku novinárov, či bude on alebo klub formálne žiadať Premier League o opakovanie, Klopp odpovedal: „V tejto fáze stále analyzujeme informácie, ktoré máme.“

Čo sa stalo?

V inkriminovanom momente z 34. minúty asistent rozhodcu po presnej strele Diaza nesprávne signalizoval ofsajd a jeho verdikt mal napraviť VAR.

To sa však nestalo a hlavný arbiter Simon Hooper nariadil pokračovať v hre. V televíznom prenose navyše chýbali modrá a červená čiara, ktoré situáciu zvyčajne vyhodnocujú.

Klub plánuje v tejto veci podniknúť kroky pre vyriešenie a uzavretie prípadu. Víťazstvo nad Spurs mohlo posunúť Liverpool na čelo tabuľky Premier League.

Okrem pochybenia rozhodcov oslabili tím trénera Jürgena Kloppa aj dve vylúčenia. Ako prvý videl červenú kartu stredopoliar Curtis Jones po tvrdom zákroku v 26. minúte. Od 69. minúty dohrávali hostia v deviatich po druhej žltej karte pre Dioga Jotu.

Napriek tomu bol stav do šiestej minúty nadstavenia nerozhodný, o troch bodoch pre hostí rozhodol nešťastný vlastný gól Joela Matipa.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok