Osemdesiatim percentám kardiovaskulárnych chorôb môžete predísť. Zachráňte si život jednoduchou zmenou

ta3/tasr
29.9.2023 12:11 , Aktualizované: 29.9.2023 12:31

Osemdesiatim percentám kardiovaskulárnych ochorení možno predísť zmenami životného štýlu. Najúčinnejšou prevenciou je redukcia úrovne rizikových faktorov. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na to upozornil pri príležitosti piatkového Svetového dňa srdca.

Záchranár Viliam Dobiáš radí, ako poskytnúť prvú pomoc pri infarkte
TASR/Radovan Stoklasa

Rizikové faktory

"Medzi najčastejšie rizikové faktory rozvoja srdcovo-cievnych ochorení patria vysoký krvný tlak, nedostatok fyzickej aktivity, stres, fajčenie, vysoká hladina cholesterolu v krvi, nezdravý spôsob stravovania či nadváha a obezita," priblížil Úrad na webe.

Alfou a omegou je upraviť stravu a zmeniť životný štýl

Nástup ochorení obehového systému možno redukovať aj malými zmenami v správaní. Odborníci odporúčajú napríklad jesť čerstvé ovocie a zeleninu, obmedziť množstvo soli a korenín s vysokým obsahom sodíka, ale aj nahradiť maslo, bravčovú masť či ghí rastlinnými olejmi. Prospešné tiež je uprednostniť dusenie alebo varenie namiesto vyprážania.

ÚVZ tiež apeluje na konzumáciu chudého mäsa, ideálne dvakrát týždenne aj rýb. Ľudia by sa podľa neho mali vyhýbať údeninám a obmedziť mastné a červené mäso. Potrebné je tiež obmedziť konzumáciu nápojov s vysokým obsahom cukrov. Odporúča sa aj aktívny životný štýl - športovanie, doprava na bicykli či každodenná svižná chôdza.

Optimálne hodnoty krvného tlaku sú do 120/80 mmHg

Odborníci pripomenuli tiež dôležitosť pravidelných preventívnych prehliadok u praktických lekárov. Apelujú aj na pravidelné meranie krvného tlaku. "Merať si krvný tlak môže byť užitočné aj pre tých, ktorí nemajú žiadne zdravotné problémy," ozrejmili. Vhodné je podľa nich si namerané hodnoty zapisovať a sledovať ich dlhodobý trend. "Optimálne hodnoty krvného tlaku u zdravého človeka sú do 120/80 mmHg," dodali. V prípade, že sa chcú ľudia dozvedieť viac o svojom zdraví, odporúčajú návštevu bezplatných poradenských centier zriadených pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok