Voľby 2023: V politike dostávajú minimálny priestor. Kto má najviac mládežníckych kandidátov?

ta3/ RmS
25.9.2023 12:26 , Aktualizované: 25.9.2023 12:45

V parlamentných voľbách 2023 sa o post poslanca uchádza 2669 kandidátov, z toho len 184 je mladších ako 30 rokov, čo predstavuje necelých 7 %.

gfdsfsdf.png
TASR/Ladislav Novák, Michal Svítok; Facebook/Radka Wagingerová

Čo hovorí prieskum?

Spomedzi politických strán s preferenciami nad 3 % má s predstihom najviac mladých ľudí na 150-člennej kandidátke Progresívne Slovensko (22). Nasledujú Demokrati (13), OĽANO (12) a Hlas SD a SAS majú po 10 kandidátov spadajúcich do vekovej kategórie mládež. Najmenej, len troch mladých kandidátov má KDH, Smer-SD nominoval piatich. Vyplýva to z údajov Rady mládeže Slovenska (RmS), ktorá zastrešuje najväčšie neziskové organizácie zaoberajúce sa mimoškolskými aktivitami mladých ľudí. 

Politici sa o mladých nezaujíma

Podľa prieskumov RmS z minulého roka na Slovensku až 84 % mladých ľudí intenzívne vníma, že politici sa o nich nezaujímajú. „Tento nezáujem sa zjavne prejavuje aj na kandidátkach politických strán do parlamentných volieb 2023. Ako výskumníčka môžem potvrdiť paralelu, podľa ktorej strany, ktoré majú najviac mladých kandidátov a kandidátok, majú aj najväčšie preferencie medzi mladými voličmi,“ konštatuje Katarína Čavojská, výskumníčka RmS.

Nevypočuté názory

Pritom počet mladých ľudí, ktorí si myslia, že majú názory, ktoré sa oplatí si vypočuť, oproti roku 2020 výraznejšie narástol (z 39 % na 51 %) a väčšina si myslí, že rozumie, ako funguje spoločnosť a politika (61 %). Asi tri štvrtiny mladých ľudí by preto uvítali vytvorenie príležitostí, kde by sa mohli stretávať s politikmi, buď v on-line priestore, alebo priamo fyzicky. Respondenti pozitívne vnímajú aj návrh na stanovenie kvót pre mladých v rôznych rozhodovacích orgánoch a posilnenie mládežníckych organizácií v politike (70 %).

 

Zapojenie do rozhodovania

„Politické strany zložením svojich kandidátok ukazujú, ako veľmi chcú zapojiť mladých ľudí do rozhodovania. Nejde však len o ich počet, ale aj o to, ako vysoko sú umiestnení. Ak sú na pozíciách od čísla 30 a nižšie, znamená to, že pre politické strany sú len nadháňačmi hlasov. Ak to politici myslia s mládežou vážne, svojich mladých kandidátov umiestnia na zvoliteľných miestach a nevyužívajú ich len na guerilla marketing na sociálnych sieťach,“ povedal Juraj Lizák, predseda RmS.

Mladí kandidáti

Spomedzi strán s preferenciami nad tri percentá má najviac mládežníckych kandidátov v prvej tridsiatke na kandidátke hnutie Republika (3), dvoch majú Demokrati, po jednom Progresívne Slovensko, SaS, Smer-SD a OĽANO. Najvyššie umiestnený mladý človek je na 19. mieste na kandidátke Demokratov, na 25. mieste majú po jednom mládežníkovi či mládežníčke strany Smer-SD, Republika a SaS, najvyššie umiestnený mladý kandidát Progresívneho Slovenska je na mieste 29.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok