Ďalšia posila pre Ukrajinu. Kanada jej pošle vojenskú pomoc vo výške viac ako 500 miliónov dolárov, oznámil Trudeau

ta3/ČTK
22.9.2023 20:35

Kanada pošle Ukrajine počas nasledujúcich troch rokov ďalšiu vojenskú pomoc vo výške 650 miliónov kanadských dolárov. Povedal to v piatok šéf kanadskej vlády Justin Trudeau pred vystúpením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadskom parlamente. Podľa jeho slov bude pomoc zahŕňať aj pomoc pre stíhačky F-16, informovala agentúra Reuters. Zelenskyj pred zákonodarcami zopakoval, že Rusko musí prehrať vojnu proti Ukrajine.

Kanada rozumie spravodlivosti

"Moskva musí raz a navždy prehrať a aj prehraje," povedal Zelenskyj v kanadskom parlamente. V rokovacej sále ho privítali ovácie a poslanci jeho prejav niekoľkokrát prerušili potleskom. Poďakoval Kanade za jej vojenskú a hospodársku pomoc, ktorá podľa ukrajinského prezidenta pomohla napríklad znížiť závislosť jeho krajiny od jadrovej technológie a paliva.

"Moskva sa snaží ovládnuť Ukrajinu a používa na to všetky dostupné prostriedky vrátane genocídy," povedal Zelenskyj.

"Ďakujem Kanade," povedal Zelenskyj vo francúzštine, ktorá je menšinovým kanadským jazykom. "Spravodlivosť nie je pre Kanadu prázdne slovo. Nikdy sa nespoliehate na nenávisť a nepriateľstvo, vždy stojíte na svetlej strane dejín," povedal ukrajinský prezident.

Zelenskyj v piatok navštívil Ottawu, kde rokoval s premiérom Trudeauom, a má sa stretnúť aj s miestnou ukrajinskou komunitou. Tú niekoľkokrát spomenul aj vo svojom prejave v parlamente.

Od začiatku vojny Kanada poskytla alebo prisľúbila Ukrajine rozsiahlu finančnú, humanitárnu a vojenskú pomoc v celkovej výške 8,9 miliardy kanadských dolárov. Kanada pomohla vycvičiť približne 36 000 ukrajinských vojakov a dodala bojujúcej krajine tanky a ďalšiu ťažkú techniku, uviedla agentúra AFP.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok