USA pošlú Ukrajine rakety ATACMS, ktoré majú dolet až 300 kilometrov. Biden to sľúbil Zelenskému

ta3/ČTK
22.9.2023 18:25

Americký prezident Joe Biden prisľúbil svojmu ukrajinskému kolegovi Volodymyrovi Zelenskému, že Spojené štáty pošlú Ukrajine malý počet taktických balistických rakiet ATACMS s doletom približne 300 kilometrov, informovala dnes televízia NBC News s odvolaním sa na troch informovaných amerických predstaviteľov a úradníka Kongresu. Nie je jasné, kedy Biden oficiálne oznámi poskytnutie rakiet ATACMS Kyjevu. Zelenskyj navštívil amerického prezidenta v Bielom dome vo štvrtok. Pentagón na dnešnú žiadosť agentúry Reuters o komentár zatiaľ nereagoval.

Zelenskyj a Biden
TASR/AP

Tanky M1 Abrams budú čoskoro na bojisku

Kyjev opakovane požiadal Bidenovu administratívu o rakety ATACMS, ktoré by mu pomohli zamerať sa na zásobovacie trasy, železnice a ruské stanovištia v Ruskom okupovaných častiach Ukrajiny. Biely dom však počas Zelenského štvrtkovej návštevy vo Washingtone neoznámil svoj zámer poslať tieto typy rakiet na Ukrajinu, hoci predstavil ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 325 miliónov dolárov.

Podľa Bidena dostanú Ukrajinci na budúci týždeň prvé americké tanky M1 Abrams. Zelenskyj poďakoval za dodatočnú americkú vojenskú pomoc a povedal, že "je to presne to, čo naši vojaci teraz potrebujú".

Zdroje NBC News neuviedli, kedy budú rakety ATACMS dodané na Ukrajinu ani kedy Spojené štáty oficiálne oznámia, že ich tam pošlú. Zdroje z Pentagónu tvrdia, že Američania nemajú v skladoch prebytok rakiet ATACMS. Niektorí politici vo Washingtone sú proti ich poskytnutiu Ukrajine a argumentujú obavami z rozšírenia vojny. Zdroj z Kongresu pre NBC News uviedol, že o type a konkrétnom počte rakiet sa stále diskutuje. Dodal, že východoeurópske krajiny už poskytli Ukrajine mnoho zbraní zo svojich zásob.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok