Vojna na Ukrajine ovplyvnila ekonomiku v Európe. Horšie ešte len bude, tvrdí štúdia

ta3/čtk
22.9.2023 16:07

Vojna na Ukrajine znížila hospodársky rast v Európe a výrazne tiež na kontinente zvýšila infláciu. Vyplýva to z dnes zverejnenej analýzy švajčiarskej centrálnej banky. Horšie dopady vojny podľa tejto štúdie ešte len prídu.

Začína sa summit v Bruseli. Lídri budú rokovať o Ukrajine a jej podpore
Facebook/GLOBSEC

Európa od invázie ruských vojsk na Ukrajinu vlani vo februári zaznamenala prudký nárast cien energií a otrasy na finančných trhoch. Výrazne sa tiež znížil výkon ruskej a ukrajinskej ekonomiky.

Za rok až dva budú dôsledky vojny ešte horšie

Pri skúmaní vplyvu vojny na ekonomiky Nemecka, Británie, Francúzska, Talianska a Švajčiarska štúdia zistila, že keby Moskva na Kyjev nezaútočila, bola by produkcia vo štvrtom štvrťroku minulého roka o 0,1 až 0,7 percenta vyššia. Naopak miera inflácie v každej z týchto krajín by podľa nej bola nižšia o 0,2 až 0,4 percenta.

"Negatívne dôsledky vojny budú pravdepodobne oveľa väčšie v strednodobom až dlhodobom horizonte, najmä pokiaľ ide o reálnu ekonomiku," uvádza štúdia. "Za jeden až dva roky bude tento účinok pravdepodobne približne dvakrát väčší," dodávajú jej autori.

Najhoršie na tom sú Nemecko a Británia

Najhoršie postihnutou krajinou bolo podľa štúdie Nemecko. Jeho hrubý domáci produkt (HDP) by bol vo štvrtom štvrťroku 2022 o 0,7 percenta vyšší a inflácia o 0,4 percenta nižšia, ak by Rusko nenapadlo Ukrajinu ani jej nehrozilo, uvádza štúdia.

Obzvlášť silne bola zasiahnutá aj Británia, ktorej ekonomický výkon sa znížil o 0,7 percenta a inflácia sa zvýšila o 0,2 percenta.

Vo Francúzsku by bez konfliktu bola inflácia nižšia o 0,3 percenta a HDP vyššia o 0,1 percenta, zatiaľ čo v Taliansku by inflácia bola nižšia o 0,2 percenta a HDP vyššia o 0,3 percenta.

Švajčiarska ekonomika by bola bez vojny o 0,3 percenta väčšia a inflácia o 0,4 percenta nižšia, dodáva štúdia.

Vzhľadom na to, že konflikt je bližšie Európe než predchádzajúce vojny, boli krajiny v Európe tiež viac ako v minulosti zasiahnuté utečencami a dodatočnými vojenskými výdavkami, než tomu bolo v minulosti.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok