Štefánek uspel. Na post šéfa ŽSR sa dostal kandidát s rodinnými väzbami na Lančariča

ta3/tasr
18.9.2023 15:42 , Aktualizované: 19.9.2023 09:52

Železnice Slovenskej republiky majú nového generálneho riaditeľa. Vo výberovom konaní, ktoré organizovala Správna rada ŽSR, uspel Radoslav Štefánek. Informovalo o tom v pondelok Ministerstvo dopravy SR.

ŽSR
TASR/Daniel Stehlík

Chcel ho Lančarič

"Chcel som, aby bol vybraný odborník a nie politický nominant. To sa aj podarilo, keďže Radoslav Štefánek je odborník s výbornými referenciami," doplnil Lančarič s tým, že nový generálny riaditeľ železníc sa bude musieť vyrovnať s veľkými výzvami. Ide napríklad o obrovský investičný dlh na infraštruktúre.

Podľa informácií z médií chcel pôvodne minister pretlačiť Štefánka na čelo ŽSR bez výberového konania. To však Správna rada ŽSR dôrazne odmietla s odôvodnením, že má právo navrhovať kandidátov bez vplyvu ministra.

Veľkú pozornosť vyvolali aj podnikateľské vzťahy medzi ministrom a ním presadzovaným kandidátom Štefánkom. Dôvod, prečo Správna rada Štefánka odmietla, mala byť obava zo stretu záujmov. Minister Lančarič totiž podľa obchodného registra v minulosti figuroval ako konateľ spoločnosti Panorama Investment, a to zároveň s Romanom Götzlom.

Akonáhle však Lančarič nastúpil na pozíciu ministra, jeho miesto vo firme prevzala manželka Sylvia. To zákon o konflikte záujmov nevylučuje. Avšak, Götzl a Lančarič, ako potvrdilo ministerstvo, sú príbuzní. Podstata konfliktu záujmov by pritom mala spočívať v tom, že niekoľko týždňov pred vymenovaním úradníckej vlády Götzl vstúpil do spoločnosti Railcon, ktorá pôsobí v oblasti železničnej dopravy, a to práve s manželkou ministrovho nominanta Michaelou Štefánekovou. Ide o oficiálne informácie z registra.

Krištáľovo čistá nie je ani profesná dráha samotného Štefánka. Historicky totiž pôsobil ako riaditeľ úseku služieb a člen predstavenstva ZSSK. Podľa informácií v médiách bol jeden z vtedajších tendrov vyšetrovaný Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF).

Vtedajší postup kritizovala napríklad KDH. Súťaž bola v roku 2016 po kontrole OLAF zrušená pre diskriminačné kritériá a v apríli 2017 znova vypísaná. Ale podľa viacerých odborníkov sa aj v tejto súťaži nachádzajú technické parametre, ktoré sú nastavené pre jedného z uchádzačov.

Minister poďakoval Havrilovi

Výberové konanie bolo vyhlásené po tom, ako generálny riaditeľ Miloslav Havrila v júni požiadal o uvoľnenie z funkcie zo zdravotníckych dôvodov. Išlo pritom o prvé výberové konanie po 20 rokoch.

"Zároveň sa chcem veľmi pekne poďakovať pánovi Havrilovi za jeho takmer 40-ročné profesionálne pôsobenie na rôznych železničiarskych pozíciách. Veľmi si vážim, čo pre ŽSR urobil, a oceňujem jeho odhodlanosť, nasadenie a osobný prístup k riadeniu spoločnosti," dodal Lančarič.

Štyria kandidáti

O post generálneho riaditeľa ŽSR sa uchádzali štyria kandidáti, pričom za proces výberového konania bola zodpovedná Správna rada ŽSR. Ta následne kandidáta s najvyšším počtom bodov navrhla ministrovi dopravy na vymenovanie, pričom minister sa s názorom stotožnil a rozhodol sa pre Radoslava Štefáneka.

Reakcia PS

Na vymenovanie Štefánka reagoval člen Progresívneho Slovenska Martin Pekár. "Takto transparentné výberové konanie nevyzerá, pán minister," napísal na sociálnej sieti Instagram.

Tvrdí, že vymenovať generálneho riaditeľa veľkého štátneho podniku desať dní pred voľbami nie je štýl zmeny, ktorú Slovensko potrebuje. "Najmä s ohľadom na zvláštne okolnosti, za ktorých k vymenovaniu došlo," reagoval s tým, že od transparentnosti má tento výber veľmi ďaleko.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok