Prekážkou sú míny aj dračie zuby Rusov. Ako postupuje ukrajinská protiofenzíva?

ta3/Kristína Górová/BBC
18.9.2023 14:59

Ukrajinská protiofenzíva čelí kritike za pomalý postup. Ukrajinci sú však presvedčení o jej úspechu a tvrdia, že sa im na juhu krajiny podarilo prelomiť prvú obrannú líniu Ruska. Redakcia BBC zhodnotila priebeh protiofenzívy.

Ukrajina
TASR/AP

Ukrajina začala začiatkom júna veľkú protiofenzívu s cieľom vytlačiť ruské sily z územia, ktorého sa zmocnili. Útočila na troch miestach pozdĺž takmer tisíc kilometrov dlhej frontovej línie, píše BBC.

Strategicky najdôležitejšou oblasťou je Záporožie. Úspešný útok v tejto oblasti by mohol odrezať ruské zásobovacie línie, ktoré spájajú ruské mesto Rostov na Done s Krymom.

Na tomto fronte nedošlo k veľkému pokroku, s výnimkou oblasti okolo dedín Robotyne a Verbove v Záporožskej oblasti, ako je fialovou farbou možné vidieť aj nižšie na mape.

Ak sa Ukrajine podarí prerušiť túto hlavnú zásobovaciu trasu, pre Rusko bude takmer nemožné udržať svoju obrovskú posádku na Kryme, ktorý anektovalo v roku 2014.

Ukrajinská protiofenzíva reprofoto BBC Oblasti, ktoré kontroluje Ukrajina
Oblasti, ktoré kontroluje Ukrajina reprofoto BBC Vysvetlivky: Červená – územie pod kontrolou ruskej armády; červenobiela – územie s obmedzenou kontrolou ruskej armády; fialová – znovuzískané územie Ukrajinou

Napriek značným prekážkam sú v súčasnosti potvrdené pozorovania ukrajinských jednotiek, ktoré prelomili ruské obranné štruktúry pozdĺž južného frontu. Spravodajskému portálu BBC sa podarilo overiť deväť videí zo sociálnych sietí pozdĺž frontovej línie pri Verbove.

Frontová línia. Žlté body znázorňujú ukrajinské jednotky reprofoto BBC Frontová línia. Žlté body znázorňujú ukrajinské jednotky, biele línie ruskú obranu.

Na štyroch videozáznamoch je vidieť, ako ukrajinské sily prelomili ruskú obranu severne od Verbova.

Tieto zábery však ukazujú vpády, a nie to, že sa Ukrajine podarilo prevziať kontrolu nad oblasťou. Zatiaľ sa tam dostáva len ukrajinská pechota a nie je vidieť, že by sa sem valili ukrajinské obrnené kolóny, ktoré by využili medzeru a udržali obsadené územie.

Čo bráni v rýchlejšom postupe?

Moskva už dávno predpokladala, že tento protiútok príde a strávila mesiace budovaním mohutnej vrstvenej obrany do hĺbky. Snímky z vesmíru ukazujú línie vzájomne prepojených prekážok, zákopov, bunkrov a mínové polia, z ktorých každá je krytá delostrelectvom. Ruskú obranu dopĺňajú aj takzvané dračie zuby - betónové protitankové prekážky.

Vrstvená obrana reprofoto BBC Vrstvená obrana
Vrstvená obrana reprofoto BBC Vrstvená obrana

Ukrajinský postup spomalili aj rozsiahle mínové polia. Na niektorých miestach je na jednom štvorcovom metri položených až päť mín.

Prvý júnový pokus Ukrajiny prebiť sa cez ne sa rýchlo skončil neúspechom a armáda utrpela výrazné straty. Kyjev sa odvtedy musel uchýliť k pešiemu odstraňovaniu týchto mín, často v noci a niekedy pod paľbou. Preto je doterajší pokrok pomalý.

Čo ďalej?

"Problém, ktorý teraz Ukrajinci majú," hovorí Marina Mironová z Katedry vojnových štúdií na King's College v Londýne, "je získať dostatočne veľkú medzeru na to, aby sa tam dostali ďalšie jednotky". Rusko medzitým presúva na front posily, aby mohlo zvrátiť ukrajinské zisky.

Redakcia BBC geolokalizovala video z ruského dronu, ktoré potvrdzuje správy, že jeho elitné výsadkové jednotky VDV sa rozmiestnili v blízkosti mesta Verbove. Tento krok má za cieľ zaplátať všetky medzery, ktoré vznikli v dôsledku ukrajinskej protiofenzívy.

"Ukrajinské sily naďalej čelia odporu ruských síl na bojisku," hovorí Kateryna Stepanenko, analytička Ruska v londýnskom think tanku RUSI. "Popri delostreleckej paľbe, úderoch bezpilotných lietadiel a obranných štruktúrach používajú ruské sily vo veľkej miere aj opatrenia elektronického boja, ktorých cieľom je brániť ukrajinským signálom a používaniu bezpilotných lietadiel," dodala.

Komplikovaná situácia

Ukrajina postupuje k pobrežiu, ale len veľmi pomaly. Ruské sily sú vyčerpané a pravdepodobne demoralizované po troch mesiacoch intenzívnych útokov vrátane diaľkových, ktoré sú zamerané na ich zásobovacie línie.

Ak sa Ukrajine podarí prelomiť zostávajúcu obranu a dostať sa až k mestu Tokmak, potom by sa ruské železničné a cestné zásobovacie trasy pre Krym dostali na dostrel ukrajinského delostrelectva.

Ak sa im to podarí, potom sa protiofenzíva môže považovať za kvalifikovaný úspech.

Vojna sa tým síce neukončí, pravdepodobne sa predĺži až do roku 2024 a možno aj na dlhšie, ale vážne by to oslabilo vojnové úsilie Moskvy a Ukrajina by získala silnú pozíciu pre prípadné začatie mierových rokovaní.

Čas sa kráti

Kyjevu však tikajú hodiny. O niekoľko týždňov príde obdobie dažďov, ktoré zmení cesty na blato a zabráni ďalšiemu postupu.

Okrem toho vo vzduchu visí neistota spojená s prezidentskými voľbami v USA, v ktorých by sa v prípade víťazstva republikánov mohla dramaticky znížiť vojenská podpora USA pre Ukrajinu.

Putin vie, že dovtedy musí vydržať. Ukrajinci zas vedia, že musia dosiahnuť úspech tejto protiofenzívy.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok