Desaťtisíce ľudí v New Yorku vyšlo do ulíc. Demonštrovali proti fosílnym palivám

ta3/TASR
18.9.2023 07:17

Desiatky tisíc ľudí v nedeľu demonštrovali v New Yorku proti používaniu fosílnych palív a za lepší boj proti klimatickým zmenám, informovala agentúra AP.

APTOPIX_Climate_Fossil_Fuel_Protest669544.jpg
TASR/AP

Demonštrácia potrvá týždeň

Podľa odhadu organizátorov sa pochodu na newyorskom Manhattane zúčastnilo 75-tisíc ľudí. Ekologické manifestácie sa majú podľa televízie ABC konať v New Yorku celý týždeň a súvisia so zasadnutím Valného zhromaždenia OSN a summitom o udržateľnom rozvoji, ktorý začína v pondelok. V New Yorku sa tiež v stredu koná klimatický summit, ktorý organizuje generálny tajomník António Gutteres.

Známe osobnosti na pochode

Pochodu za koniec fosílnych palív sa zúčastnili aj niektoré známe osobnosti, napríklad herci Susan Sarandon, Ethan Hawke, Edward Norton či Kevin Bacon.

Zastavte globálne otepľovanie

Ľudia niesli transparenty s nápismi "Fosílne palivá nás zabíjajú" či "Zastavte globálne otepľovanie", niektorí adresovali výzvy priamo americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi. "Urobte viac, ak chcete, aby sme Vás budúci rok opäť zvolili," odkázali niektorí účastníci Bidenovi podľa AP.

Ľudia z rôznych kútov sveta

Niektorí demonštranti prišli na invalidných vozíkoch, iní tlačili kočíky. Do New Yorku prišli ľudia manifestovať z rôznych kútov USA aj sveta. V sprievode išli aj zdravotníci, protijadroví aktivisti, mnísi, vedci, študenti, napísal denník The New York Times.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok