Putin vedome pácha genocídu, tvrdí historik. Má veľa spoločného so Stalinom

ta3
15.9.2023 00:00

Timothy Snyder je renomovaný historik. Minulý rok jeho prednášky o vzniku modernej Ukrajiny mnohým otvorili oči a odhalili stáročný boj ukrajinského ľudu za nezávislosť od Ruskej ríše. Súčasná okupácia je poslednou etapou tohto boja.

Za ukrajinskú krízu sú zodpovedné USA, vyhlásil Putin. Obvineniu sa nevyhla ani EÚ
TASR/AP

Snyder ako historik podrobne vyšetruje zločin genocídy. Trvá na tom, že Rusko pácha genocídu. Dokazovanie tohto zločinu je v súčasnosti jednou z kľúčových úloh Ukrajiny na medzinárodnom poli.

Genocídny jazyk v médiách

Genocída je právna otázka a má právnu definíciu a právna definícia má dve časti. Prvá časť je zámer: má štátny činiteľ v úmysle úplne alebo čiastočne zničiť národ?

Ruská štátna televízia je figúrkou ruského štátu a takmer každý deň hovoria niečo genocídne. Dmitrij Medvedev neustále používa genocídnu rétoriku a dokonca aj prezident Ruskej federácie Vladimír Putin pomerne pravidelne hovorí s genocídnym podtónom. Napríklad, že ukrajinský národ neexistuje, alebo že ukrajinský národ je jednoducho čierna diera riadená Židom, ktorého určil Západ. Toto je genocídny jazyk.

Potom druhá časť zákona sú činy. Je ich päť a siahajú od zabíjania jednotlivcov až po deportácie detí. Rusko urobilo všetkých päť týchto vecí. Takže podľa Snydera je to veľmi jasný prípad genocídy.

"Blokovanie dodávok potravín, snaha zničiť ukrajinskú ekonomiku, je tiež genocídnym činom. Keď rozmýšľate o ničení jedla, ničení škôl, vraždení jednotlivých umelcov a spisovateľov a tak ďalej – to sú všetko genocídne činy, ktoré však potvrdzujú genocídny zámer," dodal.

Bola to vedomá voľba?

Princíp tohto konfliktu je, že neexistuje Ukrajina, Ukrajinci ani ukrajinská kultúra. Je tu len Rusko, veľká ruská história, veľká ruská kultúra. Myšlienkou teda bolo prísť a zabiť alebo deportovať ľudí, a potom by šťastní ukrajinskí roľníci jednoducho išli a akceptovali, že sú Rusi. Taký bol plán.

Čo sa však stane, keď sa ukáže, že to nie je pravda? Poviete si: "Musím zabiť viac a viac ľudí." Najprv si myslíte, že je to len elita ľudí, ktorá je ukrajinská, potom si uvedomíte, že je viac Ukrajincov, potom zistíte, že existuje celý ukrajinský národ. Logika vám napovie: "Dobre, musím zabiť viac a viac ľudí, aby som sa dostal k tým Ukrajincom, ktorí chcú byť Rusmi." Robíte to dosť dlho a uvedomíte si, že takých Ukrajincov nie je veľa. Keď Rusi začali, otvorene hovorili, že chcú vytvoriť kolónie. "Zabijeme elity, umiestnime ľudí do táborov a zvyšok krajiny s tým pôjde."

To už je genocídne.

Keď zistíte, že je viac ľudí, ktorých musíte zabiť , tak zabijete viac ľudí. Otvorene o tom hovoria v televízii. Začali tým, že povedali tisíce alebo desaťtisíce. Teraz hovoria: "Ukázalo sa, že Ukrajincov je viac, takže musíme zabiť milióny."

Putin využíva hlad ako zbraň

"Keď rozmýšľam o tejto vojne – a toto súvisí s Juhom – keď sa pozriem na túto vojnu a Rusko, ktoré ničí prístav v Mariupole a kontroluje ostatné azovské prístavy, pokúša sa zničiť prístav v Odese, útočí na prístavy na Dunaji, zakopáva míny na poliach ukrajinských farmárov, a zaplavuje nížiny južne od Novej Kachovky, to všetko súvisí s vyvolávaním hladomoru," tvrdí Snyder.

A tu Putin, tak trochu ako Stalin, rozhoduje, kto dostane jedlo a kto nie. Afričanom odkazuje: "No, možno budete hladovať, alebo vám možno Putin dá jedlo."

Právna otázka genocídy

Prebiehajú momentálne právne projekty, ktoré zaznamenávajú

genocídu. A sú právnici, ktorí si myslia: "Dobre, sú rôzne zločiny, za ktoré by sme mohli Rusov stíhať. Je genocída jeden z nich?" A tak je tu aj otázka taktiky. Právnik by si mohol pomyslieť: “Áno, je to genocída, ale budem to mať oveľa ťažšie dokázať, ako keby som mal dokazovať vojnové zločiny,“ rozmýšľa Snyder.

Je tu aj ďalší problém: či už ľudia povedia, či ide alebo nejde o genocídu, je tu tiež len otázka pochopenia toho, aké strašné sú tieto zločiny.

Genocída vnútri Ruska

Snyder si myslí, že táto vojna je tiež genocídna v inom zmysle, ktorý nemá nič spoločné s Ukrajinou a má čo do činenia s Ruskou federáciou. Ruská federácia zámerne posiela svoje národnostné menšiny na Ukrajinu, pretože Putinovi ide o biele Rusko. To samo o sebe je genocídna taktika. "Pošleme národnostné menšiny zomrieť na Ukrajinu. Pokúsime sa poslať krymských Tatárov zomrieť na Ukrajinu." To je ďalšia genocídna myšlienka.

"Aby Rusko prevzalo zodpovednosť, musí prehrať vojnu"

"Túto vojnu musia prehrať a musia vedieť, že túto vojnu prehrali. Toto nie je dôvod, prečo Ukrajinci bojujú, ale najlepšie, čo sa môže pre Rusko stať, je uistiť sa, že prehrajú. Bohužiaľ, to nám ukazuje história," hovorí v závere Timothy Snyder.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok