Vedci vyrobili model ľudského embrya bez vajíčka či spermie. Takto sa im to podarilo

ta3/Katarína Žgrlíková
9.9.2023 05:45

Vedci vypestovali prototyp, ktorý sa veľmi podobá skorému ľudskému embryu, a to bez použitia spermií, vajíčok alebo maternice.

model embrya z kmeňových buniek
zdroj: Weizmann Institute of Science

Tím Weizmannovho inštitútu tvrdí, že ich "model embrya", vyrobený pomocou kmeňových buniek, vyzerá ako skutočné 14-dňové embryo. Dokonca uvoľnilo hormóny, ktoré v laboratóriu ukázali pozitívny tehotenský test. Téme sa venuje BBC na svojom webe.

Cieľom je predísť potratom a vrodeným chybám

Ambíciou modelov embryí je poskytnúť etický spôsob pochopenia najranejších momentov nášho života.

Prvé týždne po tom, čo spermia oplodní vajíčko, je obdobím dôležitej zmeny – od buniek k niečomu, čo sa nakoniec stane rozpoznateľným na ultrazvuku.

Toto rizikové obdobie je hlavným zdrojom potratov a vrodených chýb, ale je slabo preskúmaný.

"Je to čierna skrinka, a to nie je klišé - naše vedomosti sú veľmi obmedzené," hovorí profesor Jacob Hanna z Weizmannovho vedeckého inštitútu.

Východiskový materiál

Výskum embryí je právne, eticky a technicky náročný. Teraz však existuje rýchlo sa rozvíjajúci vedecký odbor napodobňujúci prirodzený vývoj embryí.

Tento výskum publikovaný v časopise Nature je opísaný izraelským tímom ako prvý „kompletný“ model embrya, napodobňujúci všetky kľúčové štruktúry, ktoré vznikajú v ranom embryu.

"Toto je skutočne učebnicový obraz ľudského embrya 14. dňa," hovorí profesor Hanna a dodáva, že "ešte nikdy predtým sa to nepodarilo."

Namiesto spermie a vajíčka boli východiskovým materiálom jednoduché kmeňové bunky, ktoré boli preprogramované tak, aby získali potenciál stať sa akýmkoľvek typom tkaniva v tele.

Zákon výskum nebrzdí

Modely embryí nechali rásť a vyvíjať sa, kým neboli porovnateľné s embryom 14 dní po oplodnení. V mnohých krajinách je to zákonná hranica pre normálny výskum embryí.

Nádejou výskumu je, že modely embryí môžu vedcom pomôcť vysvetliť, ako vznikajú rôzne typy buniek, a ukázať prvé kroky pri budovaní telesných orgánov alebo pochopiť vznik dedičných a genetických chorôb.

Hovorí sa dokonca o zlepšení úspešnosti umelého oplodnenia (IVF). Vedci môžu pochopiť, prečo niektoré embryá zlyhajú, alebo pomocou modelov otestujú, ktoré lieky sú počas tehotenstva bezpečné.

Nie je to ľudské embryo

Tento výskum tiež nastoľuje otázku, či by vývoj embrya mohol pokračovať po 14-dňovom štádiu.

Nebolo by to nezákonné, pretože modely embryí sú odlišné od ľudských embryí.

"Niektorí to uvítajú, ale iným sa to nebude páčiť," hovorí profesor Lovell-Badge z Francis Crick Institute.

A čím viac sa tieto modely približujú ku skutočnému embryu, tým viac etických otázok vyvolávajú.

Nie sú to normálne ľudské embryá, sú to modely embryí, ale sú im veľmi blízke.

Výskum prináša možnosti do budúcnosti

Profesor Alfonso Martinez Arias z katedry experimentálnych a zdravotníckych vied na Univerzite Pompeu Fabra povedal, že ide o "najdôležitejší výskum".

"Táto práca po prvý raz dosiahla verný model kompletnej štruktúry ľudského embrya z kmeňových buniek v laboratóriu, čím sa otvorili dvere štúdiu udalostí, ktoré vedú k vytvoreniu ľudského telesného vývoja,“ vysvetlil Martinez.

Výskumníci zdôrazňujú, že by bolo neetické, nezákonné a v skutočnosti nemožné dosiahnuť tehotenstvo pomocou týchto modelov embryí - spojenie 120 buniek dohromady by presiahlo bod, ktorým by sa embryo mohlo úspešne implantovať do výstelky maternice.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok