Fico požiadal britskú premiérku o starostlivosť o Slovákov v Británii

TA3 TASR
28.7.2016 17:12

EÚ sa do seba zamilovala, chcela byť najlepšia na svete, avšak zdá sa, že niektoré regióny ju nakoniec predbiehajú. Slovenský premiér Robert Fico to vyhlásil po dnešnom rokovaní s britskou premiérkou Theresou Mayovou, ktorá po prvý raz pricestovala na Slovensko.

EÚ a Británia po Brexite

V otázke Brexitu slovenský premiér Mayovú ubezpečil, že rešpektuje rozhodnutie, ktoré vzišlo z referenda. "Berieme toto rozhodnutie ako fakt, ako realitu, voči ktorej sa musíme postaviť čelom a nie chrbtom," uviedol. Obaja potvrdili, že notifikácia článku 50 Lisabonskej zmluvy neprebehne do konca tohto roka. Fico ocenil, že Británia sa zaviazala byť až do vystúpenia plnohodnotným členom EÚ.

Predmetom rokovania medzi EÚ a Veľkou Britániou bude určite migrácia, jednotný trh a otázka bezpečnosti. Robert Fico verí, že čas do uplatnenia článku využije Británia efektívne, na prípravu vízie, ktorá by definovala vzájomné vzťahy s EÚ. A zároveň zostávajúca dvadsaťsedmička by sa mala zamerať na víziu, ktorá ukáže občanom, ako bude EÚ vyzerať po Brexite. Ak by sa tak nestalo, mohlo by to prispieť k destabilizácii systému.

Fico informoval Mayovú o tom, čo bude predmetom rokovania na septembrovom summite v Bratislave. Prioritne sa zamerajú okrem iného na otázky migrácie a bezpečnosti, nového spôsobu komunikácie s európskou verejnosťou či úlohy EÚ ako globálneho hráča.

Slováci v Británii

Premiér požiadal britskú premiérku o osobitnú mieru starostlivosti o ľudí, Slovákov, ktorí pracujú v Británii. Mayová prisľúbila, že sa v budúcnosti bude snažiť o to, aby mohla práva približne 90.000 Slovákov ochrániť. Avšak ako podmienku si dala reciprocitu – bude to možné iba vtedy, ak rovnako budú chránené i práva Britov, ktorí budú žiť či pracovať v krajinách EÚ. "Reciprocita je v tomto prípade veľmi dôležité slovo," uviedla premiérka.

Zároveň upozornila, že Briti nepodporujú úplnú slobodu pohybu, musia nájsť riešenia, ktoré umožnia určitú formu kontroly. Verí, že rokovania EÚ budú hladké a umožnia plynulý odchod Veľkej Británie z EÚ.

"Je dôležité podčiarknuť to, že hoci Spojené kráľovstvo odchádza z EÚ, neopúšťa Európu a neopúšťa ani svet. Neobraciame sa dovnútra, zostávame krajinou, ktorá sa pozerá okolo seba, chceme zostať silným hlasom a hráčom na globálnej scéne," informovala Mayová.

Spolupráca bude pokračovať

Podľa slov Theresy Mayovej, kým zostanú členmi EÚ, Británia sa bude aktívne podieľať na plnení svojich povinností a európskych agendách, ktorými sú jednotný trh a ochrana Európy. Aj po vystúpení by radi naďalej fungovali v úzkom vzťahu nielen s členskými štátmi EÚ, ale úniou ako celkom.

Mayová ocenila vzájomnú obchodnú spoluprácu medzi krajinami, čoho dôkazom sú spoločnosti Jaguar Landrover a Tesco. Verí, že spolupráca v tejto oblasti zostane i naďalej intenzívna.

Témou bol i boj proti nelegálnej migrácii, ktorú je potrebné do budúcna odstrániť. Oblasť spoločnej vojenskej spolupráce chcú obe krajiny naďalej zintenzívňovať. Na otázku, či by v prípade potreby bola Mayová pripravená použiť jadrové zbrane, bola jej odpoveď jednoznačná - "áno".

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok