SIEA bude zabezpečovať štyri projekty, ktoré pomôžu znížiť náklady na energie

6.9.2023 13:58

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) bude v rámci Programu Slovensko do roku 2029 zabezpečovať štyri národné projekty. Zámery projektov, ktoré pomôžu znížiť náklady na energiu v domácnostiach, podnikoch a regiónoch, schválila komisia monitorovacieho výboru.

SIEA
TASR/Jaroslav Novák

Informovala o tom hovorkyňa SIEA Zuzana Valentová.      

„Odobrením našich projektových zámerov sme dostali zelenú, čaká nás proces prípravy a schvaľovania projektov. Našou prioritou je spustiť pokračovanie Zelenej domácnostiam najneskôr v septembri," uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.     

Zároveň pripravujú projekt Zelená podnikom. Má ísť o jednoduchú formu pomoci s minimom administratívy. Bude k dispozícii aj pre malých podnikateľov, ktorí nemajú šancu zapojiť sa do tradičných výziev, priblížil Jurikovič.        

SIEA pripravuje systematickú podporu pre regióny, v ktorých chýbajú odborné energetické kapacity. Zámerom je vybudovať tímy špecialistov, ktorí budú schopní na regionálnej a lokálnej úrovni nájsť, sledovať a vyhodnocovať možnosti, ako znižovať spotrebu a zvyšovať energetickú sebestačnosť.        

„V rámci projektu Kapacity pre regióny budeme od januára 2024 rozširovať pracoviská SIEA a na budúcu jeseň začneme spolu so samosprávnymi krajmi otvárať regionálne centrá udržateľnej energetiky," povedal Jurikovič. Doplnil, že s predsedami ôsmich krajov podpísali memorandum o spolupráci.               

Agentúra paralelne pripravuje projekt rozšírenia informačného systému energetickej efektívnosti. Bude zbierať a hodnotiť údaje z odvetví ovplyvňujúcich energetickú a emisnú bilanciu regiónov. Poskytne aj praktické výstupy pre činnosť samospráv a ďalších aktérov regionálneho rozvoja.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok