NBA: Zápas hviezd ovládol Západ, Bryant prekonal Jordana

27.2.2012 22:30

V nedeľňajšom 61. Zápase hviezd zámorskej basketbalovej NBA sa v Amway Center v Orlande zrodilo tesné víťazstvo výberu Západnej konferencie nad Východom 152:149. V červených dresoch hrajúci víťazi zopakovali svoj triumf spred roka, v losangeleskom Staples Center vlani zvíťazili 148:143.

V historickej bilancii však majú stále jasný náskok ich súperi - 36:25. Za najužitočnejšieho hráča zápasu vyhlásili Kevina Duranta z víťazného tímu. Krídelník Oklahomy nastrieľal 36 bodov a doskočil sedem lôpt. "Bol som nadšený už len z toho, že ma vybrali do zostavy pre Zápas hviezd. Cena pre MVP je ďalšia úroveň navyše. Splnenie detského sna. Nikdy som si nemyslel, že to dotiahnem až sem. Niekto tam hore ma má rád," povedal najlepší strelec uplynulých dvoch ročníkov NBA a finalista sobotňajšej súťaže trojkárov.

Skóre duelu otvoril dvojkou Kobe Bryant, potom Andrew Bynum zblokoval pokus Dwighta Howarda a z protiútoku Kevin Durant trojkou zvýšil na 5:0. Rovnakou mincou sa snažil odpovedať LeBron James, avšak neuspel, a keďže Blake Griffin na druhej strane pridal ďalšie dva body, výber Západu viedol 7:0. James potom po troch minútach síce vyrovnal na 9:9, no "červení" potiahli 8-bodovú šnúru a odštartovali ňou vydarenú streleckú exhibíciu. Ich skóre narastalo ako nikdy predtým, po I. polčase sa zastavilo na čísle 88, čo je najviac nastrieľaných bodov jedného tímu v jednej polovici duelu v histórii týchto exhibičných zápasov.

Po obrátke sa čakalo predovšetkým na to, či Bryant v počte nastrieľaných bodov pri svojej 14. účasti v Zápase hviezd prekoná svojho stále slávnejšieho predchodcu Michaela Jordana. Jeho 262 bodov Kobe s prehľadom pokoril už v tretej štvrtine a po krátkom ošetrení krvácajúceho nosa pridal aj ďalšie, aby čo najviac sťažil úlohu svojim prenasledovateľom. Po víťaznom súboji mu pri mene svieti dovedna 271 nastrieľaných bodov, rozohrávač Los Angeles Lakers (štartoval na čísle 244) v nedeľu postupne prekonal aj Oscara Robertsona (246) a Kareema Abdula-Jabbara (251). Zápas však dohrával s krvácajúcim nosom po faule od Dwyana Wada.

Na začiatku poslednej štvrtiny viedol Západ aj 20-bodovým rozdielom 136:116, no ani to mu nestačilo na "pokojný" záver súboja. Výber Východnej konferencie mohutne finišoval, striedajúci Deron Williams 1:41 min pred koncom znížil na 147:148. Za stále nepriaznivého stavu 149:151 necelých 9 sekúnd pred koncom vystrelil spoza trojkového oblúka práve Williams, no jeho potenciálny víťazný pokus minul cieľ. Vedno s klaksónom sa o vyrovnanie z krkolomnej pozície snažil ešte Dwyane Wade, ale ani on neuspel. Rozohrávač Miami však dosiahol ako tretí muž v histórii exhibícií mimoriadne cenné triple-double za 24 bodov, 10 doskokov a 10 asistencií. Predtým sa to podarilo iba Jordanovi (v roku 1997) a L. Jamesovi (2011). Wade si navyše na záver neodpustil malé proroctvo: "Neviem, ako dlho vydrží Kobeho rekord, keď máme v lige Kevina Duranta."