Poliaci a Rakúšania obnovili hraničné kontroly, prehliadky budú len náhodné

4.7.2016 06:34

Poľsko a Rakúsko dočasne obnovili kontroly na hraniciach. Poliaci to zdôvodňujú troma veľkými medzinárodnými akciami. Rakúšania zase potrebou kontrolovať nelegálnych migrantov.

Ide iba o dočasné opatrenie

Poľsko na mesiac obnovuje kontroly na svojich štátnych hraniciach vrátane hraníc s Českom a Slovenskom. Dôvodom sú tri významné medzinárodné akcie, ktoré sa v júli budú konať na poľskom území. Úrady uisťujú, že kontroly budú iba náhodné, informuje český spravodajský portál Novinky.cz.

Toto dočasné opatrenie súvisí so summitom NATO, so Svetovými dňami mládeže a s návštevou pápeža Františka. Vrcholné stretnutie Severoatlantickej aliancie sa bude konať už tento týždeň 8. a 9. júla vo Varšave, Svetové dni mládeže 25.-31. júla v Krakove aj jeho okolí a medzi účastníkov tohto mládežníckeho podujatia príde pápež František na štyri dni - od 28. do 31. júla.

Nezabudnite na doklady totožnosti

Podľa oznamu poľských úradov sa budú kontroly vykonávať od 4. júla do 2. augusta na hraniciach s Českom, Slovenskom, Nemeckom a Litvou a tiež v prístavoch a na letiskách. Na cestovaní do Poľska sa zásadne nič nezmení - kontroly sa budú uskutočňovať náhodne u vybraných ľudí, vyhlásila hovorkyňa poľskej pohraničnej stráže Joanna Rokická.

Osoby, ktoré budú vytypované ako potenciálne zdroje ohrozenia bezpečnosti alebo verejného poriadku, poľské orgány na územie krajiny nevpustia. České ministerstvo zahraničných vecí v tejto súvislosti oznámilo, že cestujúci budú môcť v uvedenom období prechádzať cez poľské hranice iba na určených miestach. Zoznam týchto miest je zverejnený na webovej stránke ministerstva.

Na cesty do Poľska je potrebné vziať si doklady totožnosti, upozornili už v predchádzajúcich dňoch predstavitelia poľskej Pohraničnej stráže.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok