Británia má vysoký rating AAA, po Brexite oň rýchlo príde

23.6.2016 11:03

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's by mohla rýchlo po tom, čo obyvatelia Veľkej Británie v referende odhlasujú vystúpenie krajiny z Európskej únie, znížiť úverový rating krajiny.

Británia má vysoký rating AAA, po Brexite oň rýchlo príde
SITA/AP

"Ak sa Veľká Británia vo štvrtkovom referende rozhodne pre vystúpenie z EÚ, potom úverový rating na úrovni AAA bude v krátkom čase znížený," povedal analytik S&P Kraemer.

Analytik ratingovej agentúry tiež zopakoval, že politická situácia v Británii by sa po Brexite, teda vystúpení z Únie, stala menej predvídateľná a racionálna. Stalo by sa tak sčasti preto, že neexistuje reálny plán, čo sa bude diať po prípadnom Brexite.

V apríli agentúra S&P potvrdila Veľkej Británii hodnotenie úverovej spoľahlivosti na stupni AAA/A-1+ s negatívnym výhľadom. Uviedla pritom, že odhlasovanie odchodu by pravdepodobne poškodilo dôveru, investície a rast hrubého domáceho produktu. Potvrdenie ratingu odrážalo očakávania agentúry, že tesná väčšina v referende bude za zotrvanie v EÚ.

Kraemer vtedy uviedol, že hlasovanie za vystúpenie krajiny z 28-členného bloku by pravdepodobne viedlo k zníženiu ratingu Británie, vzhľadom na hlboké politické, finančné a obchodné väzby krajiny s Európou.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok