Fico v TA3: Prípadný Brexit neovplyvní investíciu Jaguaru na Slovensku

TA3 TASR
19.6.2016 12:17

Netreba sa obávať, že by prípadné rozhodnutie Veľkej Británie o odchode z Európskej únie ovplyvnilo investíciu britskej automobilky Jaguar Land Rover na Slovensku. Myslí si to premiér Robert Fico.

Fico v TA3: Prípadný Brexit neovplyvní investíciu Jaguaru na Slovensku
TASR/Henrich Mišovič

Treba zmeniť prístup politikov

„To je investícia súkromného charakteru, netreba sa obávať. Navyše boli prijaté rozhodnutia v takom veľkom rozsahu, že nie je možný krok späť. Investícia Jaguar Land Rover má historický význam pre investora aj pre Slovensko,“ zdôraznil diskusnej relácii TA3 V politike.

Referendum o zotrvaní alebo vystúpení z EÚ sa v Británii uskutoční už nasledujúci štvrtok. Podľa Fica treba byť síce ohľadom jeho výsledku optimistický, ale zároveň sa realisticky pozerať na dôsledky, pokiaľ sa Briti rozhodnú z únie odísť.

„Mňa zaujíma, čo sa bude diať na druhý deň po referende, čo urobia zostávajúce štáty EÚ, čo ponúknu európskej verejnosti, aby myšlienka Európy zostala naďalej atraktívna,“ konštatoval. V EÚ totiž podľa neho v súčasnosti prevláda veľká nespokojnosť s viacerými jej politikami. Nedajú sa pritom zmeniť ľudia, treba zmeniť prístup politikov, myslí si Fico.

Čestný sprostredkovateľ

Britské referendum bude podľa neho popri problematike migrácie kľúčovou témou nadchádzajúceho slovenského predsedníctva v EÚ, ktoré začína 1. júla. V našom programe bude okrem iného aj diskusia o rozpočte EÚ na rok 2017, ako aj inventúra eurofondov za aktuálne obdobie 2014 až 2020.

„Predstavme si, že Veľká Británia oznámi, že vystupuje z EÚ a my budeme musieť postaviť za polroka nový rozpočet, ktorý už nebude rátať s jej príspevkom. Budeme sa musieť pozrieť na eurofondy, keď z nich vypadne príspevok Veľkej Británie. Tvrdím, že dopady prípadného vystúpenia budú fatálne pre obidvoch, či už je to EÚ alebo Veľká Británia,“ varoval Fico.

Napriek odlišnému názoru v niektorých témach je životný priestor Slovenska podľa neho stále jedine v EÚ a Slovensko musí v nadchádzajúcich diskusiách počas svojho predsedníctva vystupovať ako čestný sprostredkovateľ. „Je to pre nás nenahraditeľné, musíme sa držať jadra EÚ, naďalej platí toto pravidlo našej zahraničnej politiky. Prichádzame k predsedníckej stoličke pravdepodobne v najťažšom období histórie EÚ,“ dodal premiér.

Viac rešpektu názorom verejnosti

Bez ohľadu na to, ako dopadne referendum vo Veľkej Británii, budú musieť európski politici v Bruseli začať rešpektovať názory verejnosti, ktoré prichádzajú z Európy, uviedol poslanec Národnej rady SR Jaroslav Paška (SNS) v relácii TA3 V politike.

"Nielen z východnej Európy, ale aj zo západnej Európy. Pretože v súčasnosti kríza Európskej únie prebieha v západnej Európe – Francúzsko, Veľká Británia, Dánsko, Holandsko," povedal Paška. Práve toto sú krajiny, ktoré stáli pri zrode Európskej únie a podľa neho je v nich najväčšia nespokojnosť s fungovaním a činnosťou Bruselu. Podľa Pašku by práve zmena EÚ mohla dosiahnuť zlepšenie situácie a zvýšiť dôveru v danú inštitúciu zo strany verejnosti.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok