Parlamentné výbory začali konania proti Šimkovičovej aj Kaliňákovi

TA3 TASR
16.6.2016 14:01

Mandátový a imunitný výbor začal disciplinárne konanie voči nezaradenej poslankyni Martine Šimkovičovej, keďže porušila rokovací poriadok hlasovaním za iného poslanca. Začalo sa aj konanie voči ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer). Vedie ho Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií.

Poslankyni hrozí aj pokuta

"Ďalšie rokovanie výboru bude budúci utorok, kde už bude pozvaná aj pani Šimkovičová," povedal po výbore jeho predseda Richard Raši (Smer). Šimkovičová príde vysvetliť, prečo hlasovala za Rastislava Holúbeka (nezaradený). Za toto porušenie rokovacieho poriadku jej hrozí pokuta 1000 eur aj výzva na vzdanie sa mandátu. Nikto jej však mandát vziať nemôže, ak sa ho sama nevzdá.

"Mandátový a imunitný výbor môže prijať uznesenie, v ktorom skonštatuje porušenie rokovacieho poriadku a uloží pokutu vo výške 1000 eur. Ale môže prijať aj uznesenie, v ktorom vyzve národnú radu, aby vyzvala poslankyňu Šimkovičovú k vzdaniu sa mandátu. Ale táto výzva nie je vynútiteľná, zostáva to na rozhodnutí poslanca," zhrnul Raši.

Šimkovičová sa nechce vzdať mandátu

Šimkovičovú na vzdanie sa mandátu vyzvalo pôvodne hnutie Sme rodina, ktoré tiež informovalo o jej hlasovaní za Holúbeka. Poslankyňa sa k hlasovaniu priznala, označila ho za nováčikovskú chybu, ale mandátu sa vzdať nemieni.

"Mandátu sa nevzdám. Išlo o hlasovanie o prívesných vozíkoch, na ktorom sme sa celé hnutie vopred dohodli, že hlasujeme za. Kolega bol spravodajca a zabudol si kartu, keďže rečnil z pultu. Rukou ukázal, že hlasuj. A ja si plne priznávam svoju nováčikovskú chybu, že som v spontánnej reakcii stlačila gombík," odpovedala Šimkovičová s tým, že za chybu sa bude zodpovedať.

Podobný prípad sa stal v roku 2009, keď vtedajšia opozičná poslankyňa SDKÚ-DS Iveta Radičová hlasovala za svoju stranícku kolegyňu Tatianu Rosovú. Radičová si uznala chybu a vzdala sa poslaneckého mandátu. Mandátový a imunitný výbor tak prípad riešiť nemusel.

Tri konania voči kaliňákovi

Cieľom Výboru Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií je prešetriť podozrenie, že Kaliňák za roky 2013, 2014 a 2015 nepodal kompletné majetkové priznania tak, ako si to vyžaduje zákon. Podnet na ministra podali poslanci Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) a Ľubomír Galko (SaS), výbor začatie troch konaní, pre každý rok osobitne, odobril jednohlasne.

"Robert Kaliňák v médiách operuje s informáciami o tom, že si požičal financie vo výške, ktorá presahuje hranicu povinnosti uviesť to v majetkovom priznaní a že kúpil podiel vo firme s pohľadávkami, ktorých hodnota je vyššia než hranica, o ktorej hovorí zákon ako o povinnosti uviesť to v majetkovom priznaní," povedal predseda výboru Martin Poliačik (SaS).

Preto apeloval na poslancov, že je potrebné otvoriť konania voči Kaliňákovi a vyžiadať si od neho informácie, prečo to nemal v majetkových priznaniach. "Podľa mňa ide o úplne jednoznačné porušenie ústavného zákona," povedal Poliačik. Do rozpravy k tomuto bodu sa na výbore neprihlásil nikto iný.

Cíti sa Kaliňák nad zákonom?

Remišová a Galko v podnete upozornili, že súčasťou povinností ústavných činiteľov je oznamovanie vlastníctva majetku a záväzkov, ktorých hodnota presahuje 35-násobok minimálnej mzdy. Takéto oznámenie musí byť podané v lehote a úplne presné.

"Robert Kaliňák sám informoval médiá, že v roku 2013 odkúpil akcie obchodnej spoločnosti B. A. Haus, a. s., Bratislava v hodnote 430.000 eur. Na túto kúpu si podľa jeho vlastných slov vzal pôžičku 500.000 eur. Podľa Zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone verejných funkcií verejných funkcionárov mal tieto transakcie deklarovať, teda oznámiť. Pri nahliadnutí do oznámenia verejného funkcionára zverejneného na stránke NR SR za roky 2013 a 2014 však takéto záväzky budete márne hľadať," vysvetlil Galko.

Remišová doplnila, že minister vnútra porušil ústavný zákon o ochrane verejného záujmu. "Ak minister porušuje ústavný zákon a jeho dodržiavanie v priamom prenose na tlačovej konferencii bagatelizuje, pýtam sa, čo si ešte takýto minister vnútra môže dovoliť? Od všetkých občanov žiada dodržiavanie zákonov, ale on sa zjavne cíti nad zákonom. Majetkové priznania, aj keď nedokonalé, sú jediným nástrojom, ako si ľudia môžu skontrolovať, či sa verejní funkcionári neoprávnene neobohacujú," zdôraznila.

Poslankyňa preto žiada, aby výbor dôkladne preskúmal, čo minister na papieri priznal a čo v skutočnosti dostal. "A tiež, aby mu za každý rok porušenia zákona uložil sankciu v sume zodpovedajúcej trojnásobku mesačného platu," uzavrela Remišová.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok