Kráľovnou slovenského biatlonu sa premiérovo stala Paulína Fialková

6.6.2016 18:20

Prvýkrát patrí koruna najlepšieho biatlonistu, či biatlonistky Paulíne Fialkovej. Slávnostné vyhlásenie 22. ročníka Kráľa biatlonovej stopy sa uskutočnilo v pondelok v Dolnom Kubíne a okrem hlavnej kategórie udelili aj ďalšie ceny.

SITA/Jakub Julény

Ženy dominujú od roku 2009

Paulína Fialková si kráľovskú korunu vyslúžila za svoju doposiaľ najlepšiu sezónu. Korunovala ju ziskom dvoch strieborných medailí na majstrovstvách Európy 2016 v Ťumeni v behu s hromadným štartom a v miešaných štafetách.

Mimoriadne sa jej darilo aj na pretekoch Svetového pohára v nemeckom Ruhpoldingu, kde najskôr v stíhačke na 10 km skončila šiesta a v následných vytrvalostných pretekoch na 15 km obsadila siedmu pozíciu.

Dvadsaťtriročná biatlonistka VŠC Dukla Banská Bystrica je v poradí deviatou držiteľkou výročného ocenenia. Okrem nej ho získalo ďalších šesť žien a v celej histórii ankety iba dvaja muži. Ženy dominujú nepretržite od roku 2009, šesťkrát po sebe vyhrala olympijská víťazka Anastasia Kuzminová a vlani sa z prvého triumfu tešila Jana Gereková.

Ocenili aj Otčenáša

Slovenský zväz biatlonu na ceremónii ocenil aj dva mimoriadne výkony. Za uplynulú zimnú sezónu striebornú miešanú štafetu z majstrovstiev Európy v zložení P. Fialková, Jana Gereková, Matej Kazár, Martin Otčenáš a najlepší výkon z letného biatlonu. Ten dosiahol Otčenáš, ktorý získal titul majstra sveta v stíhacích pretekoch na šampionáte 2015 v Rumunsku, kde pridal aj bronz v šprinte.

Najlepším mládežníkom za uplynulý ročník sa stal Ondrej Kosztolányi, ktorý vybojoval 14. miesto vo vytrvalostných pretekoch na juniorských ME v Pokljuke.