Ukrajinka Savčenková je doma. Rusi ju vymenili za vojakov

25.5.2016 12:17

Ukrajinský prezidentský špeciál, na ktorého palube bola v Rusku odsúdená vojačka Nadija Savčenková, pristál krátko pred 14.00 h SELČ na kyjevskom letisku Boryspiľ. Informovali o tom ukrajinské tlačové agentúry a vo svojom tweete to potvrdil aj ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Pripravená ihneď pracovať

Savčenková vo svojom prvom vyhlásení pred novinármi požiadala o odpustenie všetky matky, ktorých deti prišli o život počas bojov na východe Ukrajiny alebo sú v zajatí, "kým ja som už na slobode. Všetkým vám chcem povedať, že mŕtvych vám nevrátim, ale vždy som pripravená položiť život na bojisku za Ukrajinu," vyhlásila.

Savčenková, oblečená v džínsach a svojom typickom tričku s nášivkou trojzubca, sa všetkým poďakovala za podporu, lebo "vďaka nej prežila". Poďakovala sa aj svojím neprajníkom, lebo "im na truc" prežila a ďakovala i tým, ktorým bola ľahostajná. "Vy ste nevadili," povedala.

Ukrajinské médiá priniesli aj Savčenkovej odpoveď na otázku, kedy začne pracovať ako poslankyňa, ktorú jej ešte na letisku položila líderka strany Vlasť Julija Tymošenková. Vyhlásila, že pracovať môže "hoci aj hneď". "Budeme žiť na Ukrajine tak, ako človek žiť má - dôstojne. Pravdu povediac, neviem, ako to urobiť. Nebudem sľubovať, že to bude zajtra. Ale vravím vám, že som v každej sekunde pripravená zomrieť za to, aby sa tak stalo. A stane sa to!," uviedla. Médiá informovali, že Savčenková novinárov, ktorí sa okolo nej na letisku zhŕkli, požiadala, aby ustúpili "o tri metre". Vysvetlila, že za dva roky strávené vo väzení si odvykla od ľudí a dotykov.

Putin udelil Savčenkovej milosť

Na letisku Savčenkovú privítala jej matka, sestra Vira, samotný prezident Porošenko, ako aj predsedníčka strany Vlasť Julija Tymošenková a ďalší. Savčenkovej návrat na letisku očakávali desiatky novinárov a televíznych štábov.

Vira Savčenková sa predtým pred novinármi vyjadrila, že nevie, kam Nadiju odvezú z letiska, "ale určite nie do vyšetrovacej väzby, lebo potom by sa tu zišli dobrovoľnícke pluky". Ukrajinské médiá informovali, že Savčenkovej matka pred novinármi vyjadrila ľútosť, že pre dcéru nestihla navariť boršč.

Podľa agentúrnych správ predtým Savčenkovú v Rostove nad Donom vymenili za dvoch ruských občanov, Alexandra Alexandrova a Jevgenija Jerofejeva, ktorých zadržali vlani na východe Ukrajiny, kde boli údajne na prieskumnej vojenskej misii. Kyjev oboch Rusov označil za príslušníkov ruskej armády. Moskva naopak nástojila na tom, že obaja Rusi boli na Ukrajine ako dobrovoľníci a v čase zadržania neboli v aktívnej službe. Ukrajinský súd ich nedávno odsúdil na 14 rokov väzenia.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov informoval, že Vladimir Putin podpísal výnos, ktorým udelil Savčenkovej milosť. Podpísaniu výnosu podľa Peskova predchádzalo Putinovo stretnutie s príbuznými zabitých ruských novinárov, ktorí požiadali ruského prezidenta o udelenie milosti Savčenkovej z humanitárnych dôvodov.

Porošenko mal omilostiť vojakov

Ruský denník Kommersant napísal, že podrobnosti výmeny Savčenkovej za dvojicu Rusov boli dohodnuté počas telefonického rozhovoru lídrov krajín tzv. normandskej štvorky: Francoisa Hollanda, Angely Merkelovej , Vladimira Putina a Petra Porošenka.

Táto výmena bola možná po tom, ako 23. mája nadobudol platnosť rozsudok ukrajinského súdu nad oboma Rusmi. Spočiatku sa predpokladalo, že Rusko a Ukrajina v týchto kauzách využijú zmluvu o vydávaní odsúdených, aby si trest vynesený súdom druhej krajiny mohli odpykať vo svojej vlasti.

Teraz sa však objavila informácia, že ruskí občania požiadali ukrajinského prezidenta Petra Porošenka o milosť. Podľa agentúry UNIAN Porošenko ich žiadosti vyhovel.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok