Nedehonestujte našu prácu, odkazuje Policajný zbor matovičovcom

TASR SITA
6.4.2016 17:00

Vedenie Policajného zboru žiada poslancov NR SR Daniela Lipšica a Igora Matoviča, aby prestali dehonestovať prácu vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry v snahe zviditeľniť sa v médiách.

Nedehonestujte našu prácu, odkazuje Policajný zbor matovičovcom
SITA/Ján Viazanička

Snaha zviditeľniť sa v médiách

Prezídium Policajného zboru vyzvalo predsedu OĽaNO-NOVA Igora Matoviča a poslanca hnutia Daniela Lipšica, aby prestali dehonestovať prácu vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry v snahe zviditeľniť sa v médiách. Oddelenie komunikácie a prevencie PPZ tak v tlačovom vyhlásení reagovalo na obvinenia Matoviča a Lipšica, že orgány činné v trestnom konaní pri vyšetrovaní citlivých káuz nekonajú a zametajú ich pod koberec. "NAKA PPZ v posledných rokoch obvinila z korupcie alebo z porušovania povinností pri správe majetku, machináciách pri verejnom obstarávaní a poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev desiatky ľudí," píše PPZ vo vyhlásení.

Tvrdí, že medzi obvinenými sú traja bývalí ministri, pričom v prípade dvoch ministrov výstavby a regionálneho rozvoja bol podaný návrh na podanie obžaloby, v prípade ministra školstva je už obžaloba na súde. Obvinených bolo podľa PPZ osem sudcov, deväť prokurátorov, 23 primátorov a starostov, desať poslancov samosprávy, 33 lekárov a desať vysokoškolských pedagógov.

Vyzdvihli aj daňovú kobru

Viaceré prípady už boli odovzdané prokuratúre s návrhom na podanie obžaloby. V roku 2014 bolo v rámci organizovaného zločinu vznesených 321 obvinení voči členom 51 organizovaných skupín a 20 obvinení voči členom troch zločineckých skupín, pričom celkovo bolo obvinených 929 osôb.

V roku 2015 bolo v rámci organizovaného zločinu vznesených 162 obvinení voči členom 36 organizovaných skupín a 63 obvinení voči členom piatich zločineckých skupín, spolu bolo obvinených 857 osôb. "V rámci činnosti daňovej kobry policajti NAKA PPZ zachránili štátnemu rozpočtu SR na nevyplatenej neoprávnene vyžiadanej vratke DPH skoro 54 miliónov eur a v rámci prípadov riešili celkovú škodu vo výške 289 miliónov eur," dodáva na záver PPZ.

Ide vraj o účelovú kampaň

Finančná správa nekryje daňové podvody, uviedol na tlačovej konferencii jej prezident František Imrecze v reakcii na vyjadrenia poslancov. Ich obvinenia vníma šéf daniarov ako snahu o diskreditáciu vedenia a zamestnancov finančnej správy a ako účelovú kampaň proti boju s daňovými podvodmi.

"Za touto kampaňou proti finančnej správe vidím to, že niekomu nevyhovuje, že rušíme kšefty DPH-čkárom a že už štyri roky vedieme veľmi aktívny a intenzívny boj proti daňovým podvodom. Anonym, ktorý údajne písala naša bývalá zamestnankyňa, obsahuje veľa nepravdivých informácií. Napríklad už tvrdenie, že Daniel Čech (generálny riaditeľ sekcie daňovej a colnej FS SR) ovplyvňoval priebeh daňovej kontroly je absurdné a je to klamstvo, pretože on nastúpil do finančnej správy 15. júna 2012 a tak ako bolo už médiami prezentované, protokol o daňovej kontrole bol podpísaný tri dni predtým," argumentoval Imrecze.

Pripomenul, že on sám do tejto inštitúcie nastúpil 9. mája 2012. "Medializovaná kontrola sa začala dva týždne po mojom nástupe do rozvrátenej finančnej správy. S kontrolórkami FS, ktoré predmetnú kontrolu vykonávali, som sa nikdy nestretol a nikdy som s nimi o tomto prípade nehovoril. Nikdy som nikomu vo finančnej správe nedal písomný ani ústny pokyn alebo návod, ako má postupovať pri výkone tejto kontroly. A toto platí pre výkon akejkoľvek kontroly vo FS počas môjho pôsobenia," zdôraznil.

Finančná správa obvinenia prešetrí

Podľa vlastných slov sa osobne zasadí o to, aby sa detailne vyšetrili všetky obvinenia. "Nedovolím, aby boli daňové a colné úrady zaťahované do politických a mafiánskych hier, pretože za našimi ľuďmi absolútne stojím," podčiarkol Imrecze. Detaily o medializovaných prípadoch je pripravený povedať parlamentnému výboru pre financie a rozpočet.

Do viacerých redakcií prišiel list údajnej bývalej zamestnankyne FS SR, ktorá opisuje, čo sa dialo v už medializovanom prípade preverovania údajne neoprávnene vyplatenej vratky DPH podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi. "Národná kriminálna agentúra preverovala podnet FS, že prišlo k daňovému úniku vo výške dva milióny eur. NAKA to odmietla. Štandardný postup je, že štát v zastúpení FS podá voči takémuto rozhodnutiu sťažnosť. FS však voči tomuto rozhodnutiu NAKA nikdy sťažnosť nepodala," vyhlásil Lipšic.

Vysvetlenie sa podľa opozičného poslanca nachádza práve v spomínanom liste, podľa ktorého zamestnanci FS navrhovali sťažnosť podať, vedenie inštitúcie to však stoplo tak, aby následne vec nebola ďalej vyšetrovaná. "V liste sa hovorí aj o dvoch zamestnankyniach, na ktoré bol vyvíjaný nátlak zo strany vedenia FS a keď kauzu zamietli pod koberec, boli odmenené vo forme vyššej funkcie. Tieto skutočnosti ešte viac potvrdzujú podozrenie, že celá kauza daňového podvodu je sústavne zametaná pod koberec a je to zastrešované FS, vedením NAKA, ale aj Úradom špeciálnej prokuratúry," tvrdí Lipšic.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok