Slováci ako prví na svete vytvorili simulátor autizmu

TA3 TASR
2.4.2016 19:17

Pripomíname si Svetový deň povedomia o autizme. Málokto však vie, že Slováci ako prví na svete vytvorili simulátor autizmu. Zdraví ľudia sa vcítia do kože človeka, ktorí trpí touto diagnózou a aspoň na malú chvíľu uvidia svet jeho očami.

Vidia svet často úplne odlišne

Vidia farby, majú fotografickú pamäť, nevedia čítať emócie, vyrušujú ich hlasné či nepravidelne sa opakujúce zvuky. Ľudia trpiaci poruchami autistického spektra vidia svet často úplne odlišne ako ostatní. Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom preto vyvinula v spolupráci s partnermi simulátor autizmu, ktorý dokáže bežným ľuďom vďaka minútovej simulácii vo virtuálnej realite priblížiť pocity stredne funkčného autistu.

"Autistom vadia nepravidelnosti. Všímajú si detaily a nevedia ich odfiltrovať tak ako bežní ľudia. Keď sa dostanú do konfliktu s realitou, ktorá je pre nich rušivá, snažia sa uniknúť, pretože sa cítia nekomfortne, dokonca až v ohrození. Ich nevrlosť či uzavretosť je spôsobená vonkajšími podnetmi, ktoré pre ostatných zostávajú nepovšimnuté," vysvetľuje Mikuláš Štubňa zo spoločnosti SPOSA.

Pravidelnosť a poriadok

Človek trpiaci autizmom sa snaží vo všetkých vonkajších podnetoch nájsť nejakú pravidelnosť alebo poriadok. Sústredí sa na to do tej miery, že to pohltí celú jeho pozornosť – nemusí byť preto schopný vnímať ďalšie podnety. "Človek s autistickou poruchou sa jednoducho snaží vyrovnať s vonkajším „neporiadkom“ v podnetoch a až potom je schopný sa posunúť ďalej, napríklad vnímať, čo mu hovoríte. Ak sa mu to nepodarí, okrem neschopnosti sa sústrediť môže pociťovať aj frustráciu," opisuje Štubňa.

Minútová simulácia „Kaviareň“ vznikla na základe dostupných znalostí pocitov a výpovedí ľudí trpiacich autizmom. Predstavuje možnosť vidieť svet očami autistu pre bežného človeka. Simuláciu nemožno vnímať doslovne: v rámci diagnózy "porucha autistického spektra" existujú desiatky druhov autizmu, individuálna je aj miera postihnutia.

"Simulátor sme vytvorili v prvom rade pre rodinných príslušníkov ľudí trpiacich autizmom. Vďaka nemu si budú môcť oveľa lepšie predstaviť, čo ich blízky prežíva a ako odlišne vníma svet. Simulátor sme odskúšali už na niekoľkých podujatiach a v budúcnosti by sme ho radi dali k dispozícii nielen pre rodiny našich členov, ale napríklad aj pre edukačné aktivity. V tomto prípade totiž rozhodne platí, že je lepšie raz zažiť, ako stokrát počuť," dodáva Štubňa.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok