Matovič nebude kandidovať, ak Fico okreše kandidátku

16.2.2012 11:42

Líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič zdvihol hodenú rukavicu Roberta Fica. Ak predseda Smeru-SD okreše kandidátku strany na 40 ľudí, Matovič nebude kandidovať do parlamentu.

Matovič nebude kandidovať, ak Fico okreše kandidátku
SITA

„Ja mu dávam verejný prísľub, ak nechá na kandidátke len 40 kandidátov, ja sa svojej kandidatúry vzdám. Robert Fico a 40 jeho zbojníkov sú pre Slovensko omnoho menej nebezpeční, ako keď dosiahnu nebodaj ústavnú väčšinu,“ povedal dnes na tlačovej besede Matovič.

Predseda hnutia nezávislých osobností reagoval na Ficove slová zo stredajšej tlačovky. „Radšej by som išiel do národnej rady so 40 poslancami, ako keď niekto vykrikuje, že ste debil, potom sa v bufete škrtí s iným poslancom, potom neurochirurga obviní z brania úplatku,“ povedal Fico.

Ponuka sa vzťahuje len na Matoviča, nie na celú kandidátku Obyčajných ľudí. Matovič tvrdí, že zvyšok ľudí z kandidátky už Ficových ľudí ustráži. Líder obyčajných je presvedčený, že Fico vzhľadom na to, ako plní svoje sľuby, ponuku prijme. „Robert Fico vždy stojí za svojím slovom. Povedal, že do roku 2010 jazdíme do Košíc po diaľnici a jazdíme, už dva roky. Nejazdíte?“ ironizoval pred novinármi.

Matovič rozumie Ficovi, že ho nechce vidieť v parlamente. „Každému zlodejovi je veľmi nepríjemné, ak mu ktokoľvek pozerá na prsty a takýmto spôsobom upozorňuje na jeho zlodejčiny.“

Poslanec naznačoval, že Fico ľudí podvádza a okráda a na post šéfa Najvyššieho súdu SR dosadil kamaráta mafiánskeho bossa. Na otázku, či tvrdí, že Fico je zlodej a podvodník a šéf najvyššieho súdu Štefan Harabin mafián, však neodpovedal. „Keď budem s Robertom Ficom v priamom televíznom prenose, dozviete sa,“ odvetil.

Napriek Matovičovej istote sociálni demokrati ponuku neprijali. "Aj tento návrh potvrdzuje, že pán Matovič je typom politika, ktorý nemá verejnosti čo ponúknuť, len takéto hlúposti. Marcové voľby do parlamentu budú aj o tom, či si ľudia vyberú takýto lacný populizmus alebo tradičné hodnotové strany," tlmočil stanovisko strany hovorca Erik Tomáš.

Ficovi dnes Matovič tiež vyčítal, ako častoval novinárov. Prekáža mu, že nazýval novinárov slizkými hadmi, idiotmi, hyenami či prostitútkami. Ešte kritickejšie sa pozerá na spôsob, akým sa Fico správal voči svojim voličom. "Okradnúť ich cez diaľnice, cez mýto, podviesť podvedených v nebankovkách to už nie je vulgárne, to je doslova nemorálne," tvrdí.

Vlastné incidenty, keď poslaneckého kolegu nazval debilom a v salóniku mal fyzickú potýčku s Rafaelom Rafajom z SNS, nemožno podľa Matoviča s expremiérovým správaním porovnávať. "Ja som nebol premiérom a nestáli voči mne ľudia, ktorí majú strážiť rozkrádanie politikov," podčiarkol.

Zároveň je podľa Matoviča potrebné porovnať pravdivostnú hodnotu vyjadrení. "Ja si myslím, že moje voči kolegovi bolo pravdivé, Ficovo voči novinárom nebolo pravdivé."

Matovič sa za svoje správanie ospravedlňovať nechystá. "Žiadnemu hlupákovi, ktorého nazvem hlupák, sa nebudem ospravedlňovať za to, že je on hlupák. Žiadnemu zlodejovi sa nebudem ospravedlňovať za to, že ho nazvem zlodejom. Keď ma raz pán Rafaj vyzve na férovku, ja idem za ním a on zbabelo vybehne spoza dverí, začne ma škrtiť za kravatu a ja sa následne bránim, tak neviem, kto mi to môže vyčítať. (...) Keď je to raz to úprimné, je to od srdca, je to pravdivé, tak mi to nikto vyčítať nemôže," vyhlásil.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok