Politické strany vytvorili parlamentné kluby. Výnimkou je Sieť

Politické strany vytvorili parlamentné kluby. Výnimkou je Sieť
Zdroj foto: SITA/Marek Mrviš
Politické strany na prvom zasadnutí parlamentu vytvorili poslanecké kluby. Bude tam pôsobiť sedem klubov a nie osem, pretože Sieť už nemá dostatok poslancov.

Najsilnejší klub má Smer

Najsilnejší klub, s počtom členov 49, bude mať Smer a jeho predsedom je Martin Glváč. Druhý najpočetnejší klub má opozičná SaS (21 poslancov), na čele klubu je Martin Poliačik.     

Nasledujú OĽaNO-NOVA (19) s predsedom klubu Richardom Vašečkom, SNS (15) so šéfom klubu Tiborom Bernaťákom, klubu ĽSNS (14) predsedá Marian Kotleba, klubu Sme rodina (11) Boris Kollár a klubu Mostu-Híd (10) Gábor Gál. Poslanecký klub dostáva zo štátneho rozpočtu príspevok na jeho fungovanie. Predsedovia klubov majú zase právo zúčastňovať sa poslaneckých grémií.

Procházka: Do klubu Mosta nevstúpime

Do parlamentu bola zvolená aj strana Sieť. Tá však prišla o troch poslancov, ktorí nesúhlasili so vstupom ich strany do novej koalície. Počet poslancov za #Sieť tak klesol na sedem, pričom minimum na vytvorenie klubu je osem členov. Poslanci Siete tak budú evidovaní ako nezaradení.

Do klubu Mosta-Híd procházkovci nevstúpili, ani to neplánujú. Povedal to predseda strany Radoslav Procházka.      "Nemáme zatiaľ žiadny úmysel vstupovať do iného klubu. Budeme fungovať ako poslanci za Sieť, ktorí nebudú v tejto chvíli organizovaní v poslaneckom klube," uviedol Procházka.      

Nevylúčil, že by podporil zmenu zákona, ktorá by znížila počet poslancov potrebných pre vznik klubu z ôsmich napríklad na šesť. Ale zníženie kvóra by nesmelo byť jedinou zmenou. "Nemyslím si, že je dobré meniť zákony šité na mieru konkrétnej personálnej potrebe," zdôraznil s tým, že ak by v novele boli iné vecné argumenty, ktoré nebudú súvisieť len s počtom poslancov za #Sieť, tak je podpora možná.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá