Krutého bossa sýkoriek volali Gestapák, sám sa označil na nevinného

TA3 SITA
14.3.2016 12:24

V Banskej Bystrici sa začal proces so šéfom gangu sýkorovcov Róbertom Lališom prezývaným Kýbel. Je obžalovaný zo šiestich vrážd a ďalších trestných činov.

Na otázky neodpovedal

Obžalovaný Róbert Lališ iba prečítal svoje sedemstranové vyjadrenie k obžalobe, svedkom a dôkazom a odmietol odpovedať na otázky. Pojednávanie sa uskutočnilo za sprísnených bezpečnostných opatrení v banskobystrickom Ústave na výkon väzby. Po prvý raz sa pojednávanie už za účasti Lališa uskutočnilo 21. januára.

Obžalovaný však požiadal o odročenie, aby si mohol preštudovať spis a oboznámiť sa s dôkazmi. Róbert Lališ, pre svoju krutosť prezývaný v gangu aj Gestapák, bol na úteku od začiatku roka 2012. Prvý zatykač na neho vydali 24. júla 2012, postupne pribudli ďalšie.

V prečítanej písomnosti Lališ odmietol tvrdenia, že bol šéfom zločineckej skupiny a rozdelil teritória pôsobnosti jednotlivých skupín, keď sa mal ujať šéfovania gangu sýkorovcov po smrti Miroslava Sýkoru. Tvrdil, že nikomu nedával peniaze za zločinné skutky. Ľudí zamestnával ako vodičov a personál vo svojich firmách. S vraždami Romana Deáka, bratov Diničovcov a ďalších konkurentov nemal nič spoločné.

Prokurátor žaloval sedem mužov

S bratislavským podnikateľom Marekom Trajterom, pôvodne žalovaným za objednávku Deákovej vraždy, na túto tému nikdy nerokoval a žiadne peniaze od neho nezobral. Lališ vyhlásil, že v súvislosti s odsúdeniami iných sýkorovcov boli porušené jeho práva a prezumpcia neviny. Navrhol senátu doplniť dokazovanie o konfrontáciu s osobami, ktoré v tejto kauze svedčili proti nemu a na základe toho dostali neprimerane mierne tresty.

Obžalovaný Alojz Kromka, zvaný Čistič, označil Lališovu výpoveď za dôveryhodnú a veľmi silnú. Naopak, matka zavraždeného Deáka vyslovila počudovanie nad Lališovým tvrdením, že je nevinný. Hlavné pojednávanie so „sýkorkami“ sa začalo pred rokom 20. januára.

Prokurátor žaloval sedem mužov za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vraždy a iné trestné činy. Pojednávanie sa konalo bez prítomnosti Lališa a Martina Biháriho, ktorí sa skrývali v zahraničí. Obžalovaný Jozef Roháč, zvaný Potkan, ktorého držia vo väzbe v Maďarsku za iné trestné činy, požiadal o konanie v neprítomnosti.

Na lavici obžalovaných aj Vinco

Na pojednávaní bol prítomný Martin Kováč, zvaný Rybička, ktorý sa priznal ku skutkom podľa obžaloby. Na lavici obžalovaných je aj Ivan Cupper , zvaný Vinco. Obžalovaný je i na doživotie odsúdený Alojz Kromka, zvaný Čistič. Siedmym obžalovaným bol bratislavský podnikateľ Marek Trajter, ktorého deportovali zo Seychel ako objednávateľa vraždy Romana Deáka.

Od 2. marca 2015 je na slobode, pretože z väzby ho po rozhodnutí Ústavného súdu prepustili pre porušenie jeho práv. Senát Špecializovaného trestného súdu v júli zastavil jeho stíhanie ako objednávateľa vraždy Romana Deáka, pretože skutok kvalifikovaný podľa prokuratúry je premlčaný. Zaujímavosťou prípadu je, že Marek Para ako jeden z obhajcov Mareka Trajtera sa stal teraz obhajcom Lališa a nahradil na tomto poste Ondreja Mularčíka.

O Černákovi vedel

Podľa tvrdenia svedkov sa Lališ šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Podľa obžaloby majú na svedomí vraždy Romana Deáka, bratov Diničovcov, Ukrajinca Dalera Hlavačku, Alojza Házyho a Miloša Piliara zo skupiny Mikuláša Černáka.

Lališ priznal, že o pôsobení Černáka v Banskej Bystrici a na strednom Slovensku vedel a bol na jeho meninách v decembri 1997. Od začiatku procesu sa vykonalo množstvo dôkazov a senát počas viac ako troch desiatok pojednávacích dní vypočul okrem obžalovaných rad svedkov a znalcov.

Proces mal vyvrcholiť 12. októbra 2015 záverečnými rečami. Tesne predtým však zadržali na Morave hľadaného Martina Biháriho a o dva týždne v Nemecku Róberta Lališa.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok