Erdogan reaguje na útok v Ankare: Terorizmus zrazíme na kolená

TA3 ČTK TASR
14.3.2016 08:35

Turecký minister zdravotníctva Mehmet Muezzinoglu povedal, že počas noci zomreli v nemocnici traja zo zranených pri nedeľňajšom bombovom útoku v Ankare. Celkový počet mŕtvych tak stúpol na 37, informovala tlačová agentúra AP.

Polícia zatkla podozrivých

Polícia na juhovýchode Turecka zatkla štyri osoby v súvislosti s nedeľňajším bombovým útokom v Ankare, ktorý si vyžiadal najmenej 37 obetí na životoch a 125 zranených. Informovala o tom štátna tlačová služba Anadolu, ktorej údaje prevzala agentúra Reuters.

Podľa zdrojov Anadolu z prostredia bezpečnostných zložiek polícia v meste Šanliurfa zatkla štyri osoby na základe zistenia, že v jednej z tamojších autopredajní bolo zakúpené vozidlo použité pri útoku v hlavnom meste. Agentúra dodáva, že celú štvoricu podozrivých majú previezť do Ankary. Nemenovaní predstavitelia predtým podľa Reuters informovali, že jedným z dvoch údajných páchateľov nedeľňajšieho útoku bola príslušníčka zakázanej militantnej skupiny Strana kurdských pracujúcich pochádzajúca z mesta Kars na severovýchode Turecka. Napojenie na Stranu kurdských pracujúcich sa údajne preukázalo aj v prípade druhého útočníka.

K najnovšiemu výbuchu v Ankare, ktorý otriasol vo večerných hodinách rušným dopravným uzlom blízko budov ministerstiev spravodlivosti a vnútra, sa zatiaľ nikto neprihlásil. Podobný útok sa odohral v Ankare aj 17. februára, keď bomba usmrtila 29 ľudí, prevažne vojakov. Turecká vláda vtedy označila za páchateľa príslušníka kurdských milícií v Sýrii. Turecké vojenské letectvo po najnovšom výbuchu v Ankare zaútočilo na kurdských povstalcov v severnom Iraku.

Väčšina z obetí sú civilisti

Zranených je 120 ľudí, z nich sa podľa vyjadrenia ministra 17 nachádza v intenzívnej starostlivosti. Medzi mŕtvymi je najmenej jeden z útočníkov. Turecké úrady sa domnievajú, že bomboví atentátnici boli dvaja - muž a žena - a že útok uskutočnili kurdskí militanti, napísala agentúra AP. Väčšina z obetí útoku sú podľa tureckých médií civilisti.

Výbuchu iba tesne unikol austrálsky veľvyslanec v Turecku, uviedla dnes v televíznom programe Sky News austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová. Veľvyslanec James Larsen bol vo svojom aute, ktoré stálo na križovatke, keď 20 metrov od neho vybuchla bomba, citovala ju tlačová agentúra DPA. Dodala, že veľvyslanec "je v poriadku - všetci zamestnanci austrálskej ambasády sú v poriadku".

K útoku sa nikto neprihlásil

K zodpovednosti za najnovší útok v Ankare sa zatiaľ nikto neprihlásil. Premiér Ahmet Davutoglu vyhlásil, že turecké orgány majú "konkrétnu informáciu o teroristickej organizácii, ktorá tento zbabelý útok uskutočnila". Davutoglu po tomto útoku zrušil svoju utorňajšiu cestu do Jordánska.

Turecké letectvo zaútočilo po útoku v Ankare na ciele kurdských povstalcov v severnom Iraku. Štátna tlačová agentúra Anadolu informovala, že deväť lietadiel typu F-16 a dve F-4 napadli 18 postavení Strany kurdských pracujúcich v severnom Iraku, vrátane pohoria Kandil, kde má základňu vedenie skupiny.

Informačné embargo

Anadolu dodala, že polícia v meste Adana na juhu Turecka zadržala desiatky údajných militantov. Turecká vláda uvalila na informácie o útoku v Ankare embargo, netýka sa však štátnych médií. Turecké médiá uviedli, že súd v Ankare uvalil v súvislosti s útokom informačné embargo na sociálne siete po tom, ako na nich začali kolovať snímky a videá z miesta bombového útoku.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že takéto útoky sú zamerané proti "celistvosti krajiny" a zdôraznil, že Turecko bude pokračovať v boji proti terorizmu, "kým ho nedostane na kolená".

Útok odsúdili generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a prostredníctvom hovorcu Kremľa aj ruský prezident Vladimir Putin, uviedla DPA. Európska únia vyjadrila Turecku svoju sústrasť.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok