Tymošenkovej strana odchádza z vlády, varuje pred ďalším Majdanom

17.2.2016 12:41

Ukrajinská strana Vlasť vystúpila z vládnej koalície. Rozhodnutie poslaneckého klubu oznámila predsedníčka strany Julija Tymošenková, ktorá súčasne vyzvala na odchod z koalície aj ďalšie strany. Varovala však pred tretím Majdanom.

Tymošenkovej strana odchádza z vlády, varuje pred ďalším Majdanom
Foto: SITA/AP

Vyzýva na odchod ďalších

Oznámenie o vystúpení strany Vlasť z vládnej koalície prišlo deň po tom, ako vláda premiéra Arsenija Jaceňuka ustála v parlamente hlasovanie o vyslovení nedôvery a napriek veľkej kritike a nespokojnosti poslancov i radových občanov jej ministri zostávajú vo funkciách.

Vystúpenie Vlasti z koalície označila Tymošenková v tejto situácii za "jediný správny krok". Strana a jej poslanecký klub považujú podľa Tymošenkovej za neprípustné zostávať v tíme, ktorý "nemá ani najmenšiu šancu uskutočniť reformy a naštartovať celý náš život". Tymošenková vyzvala poslancov ostatných koaličných strán, aby tiež opustili rady "tejto formálnej koalície".

Žiadajú zopakovať hlasovanie

Vo vládnej koalícii bolo pôvodne päť politických strán: Blok Petra Porošenka, Svojpomoc, Vlasť, Radikálna strana a Ľudový front. Radikáli z nej vystúpili už dávnejšie, ako pripomenuli ukrajinské agentúry, aj po odchode 19 poslancov Vlasti majú zostávajúce tri strany koalície v parlamente väčšinu. Vládne strany zastupuje teraz v 450-člennom zákonodarnom zbore 243 poslancov.

Nejasný je zatiaľ postoj strany Svojpomoc, ktorá však oznámila, že jej poslanci - má ich v parlamente 26 - sa na protest proti hlasovaniu o osude Jaceňukovej vlády nezúčastnia na rokovaní zákonodarného zboru. Celý rad poslancov, nielen strany Svojpomoc, okrem toho žiada zopakovať hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde.

Hlasovaniu v parlamente predchádzala veľmi búrlivá rozprava, v ktorej boli poslanci veľmi kritickí. Ministrov obviňovali z rodinkárstva, korupcie a nedostatočného pokroku pri presadzovaní potrebných reforiem. Napriek tomu však pri hlasovaní návrh na vyslovenie nedôvery Jaceňukovmu kabinetu podporilo len 194 poslancov. Aby bol návrh schválený, muselo by ho podporiť 226 poslancov.

Majdan môže znamenať stratu štátu

Tymošenková varovala, že v ukrajinskej spoločnosti badať pomerne agresívne nálady. Upozornila, že ak by na Ukrajine, kde má teraz mnoho ľudí zbrane, vypukli "nekontrolovateľné povstania, my jednoducho môžeme prísť o štát". 

Vyzvala preto občanov, aby v "žiadnom prípade nedopustili žiadne revolučné či povstalecké pohyby, ktoré môžu viesť k strate našej štátnosti". Tymošenková však v rozhovore súčasne upozornila na dôležitosť "reštartu politického procesu výlučne pokojným spôsobom" v súlade s ústavou.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok