Pápež povolil omše v aztéckom jazyku, veriacim sa prihovoril po maysky

TA3 SITA
16.2.2016 10:21

Pápež František počas prebiehajúcej návštevy v Mexiku zverejnil dekrét, ktorý miestne spoločenstvo oprávňuje používať pri liturgii aj domorodý aztécky jazyk nahuatl.

Jazykom starého národa

Pri omši v meste San Cristóbal de la Casas v štáte Chiapas sa používali aj ďalšie tri indiánske jazyky - mayské nárečia tzeltal, chol a tzotzil. Zazneli v nich čítania, modlitby, evanjelium i liturgický spev. Aj pápež začal svoju kázeň citátom z 19. žalmu v tzotzilčine - mayskom jazyku, ktorým hovorí 350.000 ľudí a vlani bola doň preložená Biblia.

Ako upozornila agentúra DPA, Vatikán síce oficiálny súhlas na ich používanie pri liturgii nedal, ale podľa hovorcu Federica Lombardiho už fakt, že v nich bola celebrovaná omša, je znakom toho, že Vatikán súhlasí, aby sa stali liturgickými jazykmi.

Zastal sa domorodcov

Zo 120 miliónov Mexičanov svojimi pôvodnými jazykmi, ktorých je viac ako 60, hovorí 15 miliónov. Aj keď sú uznané ako národné jazyky, ich používanie je obmedzené, a preto väčšine z nich hrozí zánik. Mnoho domorodých rodičov vníma stratu pôvodného jazyka ako nevyhnutný fakt, aby zabránili marginalizácii svojich detí, komentoval Vatikánsky rozhlas.

Pápež sa vo svojej homílii týchto ľudí zastal. Uviedol, že domorodé národy súčasného Mexika boli"mnohokrát systematicky a štrukturálne nechápané a vylučované zo spoločnosti". Upozornil, že niektorí považovali ich hodnoty, kultúru a tradície za podradné. Iní zasa, "očarení mocou, peniazmi a zákonmi trhu, im odňali pôdu alebo svojím zásahom spôsobili jej znečistenie".

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok