Kim Čong-un chce vypustiť ďalšie družice, kritika ho neodradila

TASR
15.2.2016 09:22

Napriek odsúdeniu, ktoré vo svete vyvolalo vypustenie rakety s výskumnou družicou, chce severokórejský vodca Kim Čong-un poslať na obežnú dráhu ďalšie satelity. Vyplýva to z informácií tamojších štátnych médií, uviedla agentúra AP.

Kim Čong-un chce vypustiť ďalšie družice, kritika ho neodradila
SITA/AP

Rana pre neprajníkov

Podľa tlačovej agentúry KCNA usporiadala vládnuca Strana práce recepciu na počesť vedcov a ostatných, ktorí 7. februára prispeli k úspešnému štartu rakety. V prejave k prítomným Kim Čong-un okrem iného povedal, že štart dodal dôveru a odvahu severokórejskému ľudu a uštedril "ranu nepriateľom, ktorí sa snažia blokovať pokrok našej krajiny", čím očividne narážal na Južnú Kóreu a Spojené štáty.

KĽDR sa podľa neho rozhodla k vypusteniu rakety v čase, keď sa "nepriateľské sily snažia zúrivo udusiť" Severnú Kóreu. Kim Čong-un preto vyzval na ďalšie takéto štarty v budúcnosti.

Vypustenie rakety, ktoré nasledovalo po januárovej štvrtej jadrovej skúške KĽDR, zhoršilo už aj tak napäté vzťahy medzi oboma Kóreami. Minulý týždeň Pchjongjang deportoval všetkých juhokórejských pracovníkov zo spoločného priemyselného parku Kesong.

Milióny na jadrové zbrane a rakety

Soul obvinil Severnú Kóreu z toho, že približne 70 percent z 560 miliónov dolárov vyplatených Pchjongjangu od založenia priemyselného parku v roku 2004 bolo použitých na vývoj jadrových zbraní, rakiet a na nákup luxusných tovarov pre tamojšiu elitu.

Ministerstvo nevysvetlilo, ako dospelo k tomuto údaju. Severná Kórea takéto obvinenia už v minulosti odmietla. V priemyselnom parku Kesong sa nachádza 124 juhokórejských prevádzok, malých a stredných podnikov, v ktorých bolo zamestnaných asi 55.000 Severokórejčanov.

Pre KĽDR bol Kesong významným zdrojom devíz, z čoho však ťažili najviac predstavitelia komunistického režimu. Samotným robotníkom z KĽDR ich mzdu vyplácali v severokórejskej mene - v prepočte to bolo v priemere asi 160 dolárov mesačne.

Napriek často napätým vzťahom medzi Severnou a Južnou Kóreou bola priemyselná zóna Kesong doteraz zavretá len raz, a to na päť mesiacov v roku 2013 po tom, ako KĽDR uskutočnila skúšku jadrovej zbrane. K tomuto kroku vtedy prikročil Pchjongjang.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok