Najväčší podvod, či výrazný úbytok? Smer vraj pri nezamestnanosti zavádza

TA3 TASR
9.2.2016 11:28

Tvrdenie, že počas vlády strany Smer vzniklo na Slovensku 130 tisíc nových pracovných miest, je podľa predsedu strany SKOK Juraja Miškova najväčším predvolebným podvodom v týchto voľbách.

Najväčší podvod, či výrazný úbytok? Smer vraj pri nezamestnanosti zavádza
SITA

Pokles nezamestnaných má byť len papierový

Ako zdôvodnila strana vo svojom stanovisku, spomínaný prírastok ľudí v evidencii Sociálnej poisťovne totiž spôsobila len povinná registrácia dohodárov, ktorým vláda zaviedla od roku 2013 povinné odvody.

Štatistiky úrazového poistenia, v ktorom sú evidovaní všetci zamestnanci na Slovensku, sa podľa strany Skok takmer vôbec nezmenili (podľa rozpočtu Sociálnej poisťovne počet evidovaných zamestnancov dokonca klesol o 4 861 osôb).

"V roku 2012 dohodári neplatili dôchodkové odvody. Tie sa zaviedli od roku 2013. Následkom toho sa zvýšil evidovaný počet osôb v Sociálnej poisťovni o 129 144 osôb – tým sa chváli strana Smer. Pravda ale je, že nepribudlo ani jediné pracovné miesto, len dohodári, ktorí pracovali už aj predtým, začali platiť odvody - a toto Smer vydáva za nárast zamestnanosti. Je to absolútna hanba a zavádzanie občanov," zhodnotil poslanec NR SR za Skok Martin Chren.

Témou sa zaoberala na sociálnej sieti aj expremiérka Radičová

Najdôležitejšia a podcenená udalosť, ktorá je zároveň najväčším prešľapom je informácia strany Smer-SD o výsledkoch...

Posted by Iveta Radičová on 8. február 2016

100-tisíc, či 5-tisíc?

Strana už pred dvoma týždňami upozornila na inú manipuláciu so štatistikami. Ministri Smeru vtedy tvrdili, že podľa údajov Štatistického úradu pribudlo na Slovensku od roku 2012 stotisíc pracujúcich.

Podľa poradkyne bývalej premiérky Ivety Radičovej a kandidátky strany Skok Ľubice Navrátilovej analýza preukázala, že skutočný počet bol len 5 100. Zvyšok tvorili ľudia, ktorí si našli prácu v zahraničí (34 300) a nezamestnaní na aktivačných prácach (60 700). 

"Všetky tieto falšovania štatistík sú dôkazom, že Smer nedokáže vytvárať pracovné miesta. Zlyhali pri zamestnanosti, zlyhali pri zvyšovaní platov, a zúfalo sa to snažia zakryť," uzavrel Miškov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok