Poliaci obnovili vyšetrovanie pádu lietadla, na palube ktorého zahynul prezident

Poľské aj ruské úrady vyšetrovanie už ukončili, nová poľská vláda však vyjadrila pochybnosti. Uviedla, že vyšetrovanie bolo plné chýb.

Počasie a ľudský faktor

Poľská vláda oficiálne obnovila vyšetrovanie havárie poľského vládneho špeciálu z apríla 2010, pri ktorej neďaleko Smolenska na západe Ruska zahynul vtedajší prezident Lech Kaczyňski a ďalších vyše 90 ľudí na palube.

Poľský minister obrany Antoni Macierewicz oznámil obnovenie vyšetrovania vo Varšave. Stalo sa tak v prítomnosti skupiny pozostalých po obetiach. Za ministrom na televíznej obrazovke bol v čase jeho vyhlásenia nápis: "Čakajú na pravdu... Dlhujeme im to."

Macierewicz, ako i líder vládnej strany Právo a spravodlivosť a brat zosnulého prezidenta Jaroslaw Kaczyňski a ďalší lídri strany majú pochybnosti o správnosti záverov vyšetrovania poľských i ruských orgánov, ktoré za príčinu tragédie označili zlyhanie ľudského faktora a zlé počasie v mieste pristátia.

TOP videá

Výbuch na palube?

Kým ruská i poľská strana ukončili v uplynulých rokoch paralelné vyšetrovania, ktoré v oboch krajinách vylúčilo teroristický útok ako možnú príčinu nešťastia, vtedy opozičná a teraz vládnuca strana Právo a spravodlivosť nielenže kritizovala postup Varšavy i Moskvy, ale neustále poukazovala aj na možnosť výbuchu na palube.

Macierewicz uviedol, že pôvodné vyšetrovanie bolo plné chýb a abnormalít. Podľa jeho vyhlásenia, citovaného agentúrou Reuters, sa lietadlo rozpadlo počas letu, vo výške 15-18 metrov nad zemou.

Poľský vládny špeciál prepravoval 10. apríla 2010 prezidentský pár a ďalších členov poľskej elity do Smolenska, aby si v neďalekej Katyni uctili pamiatku tisícov zajatých poľských dôstojníkov, ktorých počas druhej svetovej vojny zastrelila sovietska tajná polícia ako potenciálnych odporcov nastolenia komunistických poriadkov v Poľsku. Táto tragédia, najzávažnejšia v novodobých dejinách Poľska, ešte viac prehĺbila traumu v poľsko-ruských vzťahoch.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá