Politička, ktorá pripustila použitie zbraní na ženy a deti migrantov, pobúrila vládu

ČTK TASR
1.2.2016 17:30

Vlnu pobúrenia vyvolal na nemeckej politickej scéne výrok predsedníčky pravicovo populistickej strany Alternatíva pre Nemecko Frauke Petryovej, ktorá nevylúčila použitie strelných zbraní pri pokuse migrantov o ilegálne prekročenie hranice.

Politička, ktorá pripustila použitie zbraní na ženy a deti migrantov, pobúrila vládu
SITA/AP

Vlna kritiky

Petryová pre denník Mannheimer Morgen uviedla, že policajti musia zabrániť ilegálnemu prekročeniu hraníc a "v prípade nutnosti použiť aj strelnú zbraň". Sama si to vraj nepraje a prednosť dáva dohode s Rakúskom a dôslednej ochrane vonkajších hraníc EÚ, možnosť použitia zbrane podľa nej ale musí existovať.

Podpredsedníčka strany Beatrix von Storchová neskôr na otázku užívateľa facebooku, či chce AFD "zabrániť pomocou zbraní vo vstupe aj ženám a deťom", odpovedala, že áno. Svoje vyhlásenie síce neskôr trochu zmiernila tým, že nasadenie strelných zbraní proti deťom nie je prípustné, vlne kritiky sa ale nevyhla.

Podozrenie z extrémizmu

Hovorca ministerstva vnútra označil použitie strelných zbraní na hranici proti utečencom, ktorí v Nemecku hľadajú útočisko, za absolútne neprípustné a protiprávne. Vicekancelár spolkovej vlády a predseda sociálnodemokratickej strany Sigmar Gabriel dokonca vyzval Spolkový úrad pre ochranu ústavy, ktorý v Nemecku vykonáva funkciu kontrarozviedky, aby začal sledovať aktivity AFD pre podozrenie z extrémizmu.

Hoci výroky Petryové odsúdila väčšina nemeckých politikov, s Gabrielová výzvou sa nestotožnili. Podľa generálneho tajomníka Kresťanskodemokratickej únie kancelárky Angely Merkelovej Petra Taubera by sa politika do činnosti BfV nemala miešať a o prípadnom sledovaní aktivít AFD by mala rozhodnúť sama.

Samotné výroky pravicovo populistickej strany označil za obskurné. "K nemeckej kultúre podľa mňa patrí to, že bociany nosia deti, a nie to, že na ne nechajú strieľať," uviedol v narážke na meno podpredsedníčky AFD, ktoré je odvodené od nemeckého slova pre bociana.

Strana má svojich voličov

Podľa vyhlásenia hovorkyne BfV stále platí rozhodnutie úradu z novembra, podľa ktorého AFD nie je extrémistická a nepredstavuje pre demokratické zriadenie Nemecka žiadne ohrozenie.

Už v sobotu na výrok Petryové reagoval aj predseda sociálnodemokratickej frakcie v nemeckom parlamente Thomas Oppermann: "Jej návrh mi pripomína rozkaz strieľať z čias NDR." "Posledný nemecký politik, ktorý na utečencov nechal strieľať, bol Erich Honecker," dodal s odkazom na generálneho tajomníka Zjednotenej socialistickej strany Nemecka, ktorá v rokoch 1949 až 1989 ovládala Nemeckú demokratickú republiku.

AFD by podľa posledného prieskumu verejnej mienky vo voľbách do Spolkového snemu dalo svoj hlas asi desať percent Nemcov. V spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko, ktorú v polovici marca čakajú voľby, strana dosahuje podporu až 15 percent.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok