Kiska po stretnutí s učiteľmi: Politici by mali povedať svoju predstavu o školstve

SITA
28.1.2016 13:00

Adresátom požiadaviek Iniciatívy slovenských učiteľov sú 36 dní pred parlamentnými voľbami všetky politické strany, ktoré sa uchádzajú o dôveru voličov.

Kiska po stretnutí s učiteľmi: Politici by mali povedať svoju predstavu o školstve
SITA/Marko Erd

Hlbšie zmeny

Vláda a politická strana, ktorá mala a má zodpovednosť, ale aj všetky politické strany s ambíciou byť v budúcom parlamente a spravovať Slovensko, by mali jasne, konkrétne a presvedčivo povedať svoju predstavu nielen učiteľom, ale aj verejnosti, ako konkrétne si predstavujú vrátiť úctu k učiteľom a vzdelaniu. Po stretnutí so zástupcami Iniciatívy slovenských učiteľov to povedal prezident Andrej Kiska.

Kiska hovorí, že ako prezident nemá také právomoci, aby mohol vyjednávať o jednotlivých požiadavkách iniciatívy učiteľov alebo uzatvárať dohody. Vyslovil však presvedčenie, že do školstva potrebujeme nielen investovať viac prostriedkov, ale že v ňom potrebujeme aj hlbšie zmeny.

"To sa nestane, pokiaľ sa úroveň a kvalita nášho školstva nestane prioritou budúcej vlády a pokiaľ sa veľmi konkrétne záväzky, teda nielen všeobecné prísľuby, ale veľmi konkrétne predstavy a záväzky, nestanú obsahom programového vyhlásenia budúcej vlády," dodal Kiska.

Zastrašovanie odsúdil

Štrajk učiteľov je podľa prezidenta krajný krok a nemajú z neho radosť rodičia, ktorých sa dotýka, ani samotní štrajkujúci učitelia.

"Ani medzi všetkými učiteľmi na Slovensku nie je plná zhoda na tom, akým najlepším spôsobom presadzovať svoje požiadavky takto krátko pred parlamentnými voľbami. Myslím si však, že významná zhoda určite panuje na obsahu požiadaviek, ktoré Iniciatíva slovenských učiteľov nastolila. Nielen medzi pedagógmi, ale aj medzi odborníkmi, ktorí dlhodobo upozorňujú, že máme v našom školstve dlhodobo nakopené a dlhodobo neriešené problémy," dodal Kiska.

Zdôraznil pritom svoj pocit, že učiteľom z iniciatívy úprimne záleží na tom, aby sme venovali školstvu a vzdelávaniu detí väčšiu pozornosť. "Teda že nejde len o platové požiadavky, ale že aj im ide o viac. Ide o to, či budeme ako štát, ako spoločnosť venovať školstvu a vzdelávaniu našich detí takú pozornosť, akú si zaslúži," dodal na záver Kiska. Prezident sa na záver vyjadril aj k zastrašovaniu učiteľov, ktoré je podľa neho neprípustné v slobodnej demokratickej spoločnosti.

Pastorková: Požiadavky sú zrealizovateľné

Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov povedal, že prijatie zástupcov iniciatívy u prezidenta vníma ako dobrý signál pre celú spoločnosť a učiteľov, ktorý hovorí, že postavenie učiteľa je vnímané ako dôležité. Pozitívne tiež vníma zhodu na tom, že práve systémové zmeny v školstve sú potrebné. Crmoman tiež opakuje, že situácia je vážna a štrajk nie je cieľom. Iniciatíva chce, aby vláda s nimi rokovala a brala situáciu vážne.

Ondrej Pastierik z iniciatívy pripomenul zastrašovanie, ktoré podľa neho hlásia učitelia z viacerých regiónov Slovenska. Zastrašovanie podľa neho existuje na úrovni riaditeľ - učiteľ aj na úrovni zriaďovateľ - riaditeľ. Iniciatíva považuje za neprípustné, ak chce niekto zobrať učiteľom právo na štrajk. Učiteľka Jana Ftáčnik Pastorková dodala, že iniciatíva si stojí za tým, že jej požiadavky sú zrealizovateľné, ak bude vláda konať. Pripomenula, že vláda stále funguje do 5. marca.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok