Zlatý pedál pre Sagana: Nemal by som stáť na pódiu sám

TA3 TASR
28.12.2015 22:49

Cestný cyklista Peter Sagan opäť triumfoval v ankete Zlatý pedál 2015. Dvadsaťpäťročný jazdec tímu Tinkoff-Saxo sa piatykrát v rade stal absolútnym víťazom ocenenia pre najlepšieho slovenského cyklistu v uplynulej sezóne, celkovo vyhral v tejto ankete šesťkrát.

Nadchádzajúcu sezónu odštartuje v Argentíne

Na ďalších priečkach skončil terajší Saganov tímový kolega Erik Baška a cyklotrialistka Tatiana Janíčková (STC Púchov). Výsledky 36. ročníka ankety Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) vyhlásili v pondelok na galavečere v divadle Tower Stage.

Sagan v uplynulej sezóne získal titul majstra sveta v cestných pretekoch jednotlivcov, po štvrtý raz si vybojoval prvenstvo v bodovacej súťaži o zelený dres na Tour de France, zvíťazil v etape na Vuelta a Espaňa a dvakrát na Okolo Švajčiarska.

Nadchádzajúcu sezónu odštartuje v Argentíne na Tour de San Luis (18. - 24. januára). "Veľmi si vážim toto ocenenie, ale nemal by som stáť na pódiu sám. Je veľa ľudí, ktorí stoja za mojimi výsledkami. Chcem sa poďakovať rodine, ktorá ma priviedla k cyklistike. Ďalej celému reprezentačnému tímu, spolujazdcom, trénerovi a cyklistickému zväzu, aj títo za mnou stáli. Užívam si každú takúto chvíľu," povedal víťaz ankety Športovec roka 2015.

Talent roka získal Matúš Štoček

Erik Baška (AWT-Greenway, od nadchádzajúcej sezóny Tinkoff) získal titul majstra Európy v cestných pretekoch jednotlivcov v kategórii do 23 rokov. Tatiana Janíčková obhájila titul majsterky Európy v cyklotriale, na majstrovstvách sveta obsadila 2. priečku, stala sa celkovou víťazkou Svetového pohára, prvenstvo získala aj v rebríčku Medzinárodnej cyklistickej únie.

Ocenenie Talent roka získal Matúš Štoček, strieborný medailista v cestných pretekoch jednotlivcov dorastencov a kadetov na Olympijskom festivale mládeže v Gruzínsku a majster Európy v cyklokrose v kategórii kadetov. "Mám to šťastie, že už tri roky po sebe hovorím, že to bol najúspešnejší rok v histórii slovenskej cyklistiky. Dnes to môžem opäť konštatovať," povedal prezident SZC Peter Privara.

"Je len málo krajín, ktoré by mohli povedať, že majú majstra sveta a majstra Európy v cestných pretekoch jednotlivcov. Je ťažké také niečo dosiahnuť, nemôže to byť náhoda, i keď niekedy môže medzi najlepšími rozhodnúť aj šťastena. Už teraz máme isté tri miestenky na OH v Rio de Janeiro, čo bude viac ako v Londýne."

Slovenskí cyklisti získali v roku 2015 7 medailí z majstrovstiev sveta, štyri z majstrovstiev Európy a dve prvenstvá v rebríčku Svetového pohára UCI. Výročné ceny pre najlepších udeľuje SZC pravidelne od roku 1980.

Výsledky 36. ročníka ankety o najlepších športovcov Slovenského zväzu cyklistiky 2015 Zlatý pedál:
1. Peter Sagan (Tinkoff-Saxo), cestná cyklistika.
2. Erik Baška (AWT-Greenway, od nadchádzajúcej sezóny Tinkoff), cestná cyklistika.
3. Tatiana Janíčková (Cykloklub Rudina), cyklotrial.

Cestná cyklistika: Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)
výsledky: MS (USA), preteky jednotlivcov: 1. miesto, Tour de France: po štvrtý raz víťaz bodovacej súťaže o zelený dres, Tour de California: celkový víťaz a víťaz dvoch etáp, Vuelta a Espaňa: víťaz etapy, Tour de Swiss: dve víťazstvá v etapách. V roku 2015 celkovo 10 víťazstiev.

Dráhová cyklistika: Alžbeta Pavlendová
výsledky: MS (Fr.), scratch: 5. miesto. VC Dublinu, bodovacie preteky: 1. miesto. Svetový rebríček, scratch: aktuálne 3. miesto.

Paracyklistika: Jozef Metelka (ŠK telesne postihnutých šporetovcov Bytča).
výsledky: MS na dráhe (Hol.): 1. miesto stíhacie preteky na 4 km, 2. miesto 1 km s pevným štartom. Svetový pohár na ceste: celkový víťaz (8 štartov, 6 x 1. miesto, 1 x 2. miesto).

Sálová cyklistika: Nicole Frýbortová (SKP Kometa Brno).
výsledky: MS (Malajzia): 2. miesto. Bikros: Kristína Madarásová (Henkyho jazdci). Európsky pohár: 2. miesto v celkovom poradí. ME, finále: 8. miesto. MS, semifinále: 15. miesto.

Cyklotrial: Tatiana Janíčková (Cykloklub Rudina).
výsledky: MS: 2. miesto. ME: 1. miesto. Svetový pohár: celková víťazka. Rebríček UCI: 1. miesto.

Cyklokros: Martin Haring (CK Banská Bystrica)
výsledky: ME: 25. miesto. Svetový pohár C2 (Rak.): 1. miesto. Horská cyklistika, zjazd/four cross: Rastislav Baránek (Lapierre-CMS). ME: 19. miesto. Európsky pohár: 8. a 9. miesto.

Horská cyklistika, cross country: František Lami (BMX Klub Košický Šarkaň).
výsledky: MS: 22. miesto. SP Nové Mesto na Morave: 16. miesto. Haiming, kat. HC: 1. miesto.

Masters: Ladislav Longauer (CK Banská Bystrica).
výsledky: MS na ceste (Dán.), jednotlivci: 7. miesto. MS v cyklokrose (Švajč.): 2. miesto. ME v cyklokrose (SR): 2. miesto. Talent roka: Matúš Štoček (CyS Žilina). Európske olympijské hry mládeže (Gruz.), cestné preteky jednotlivcov: 2. miesto. ME kadetov v horskej cyklistike (Rak.): 1. miesto.

Cena za celoživotný prínos pre cyklistiku:
Július Baláž - pôsobil 9 rokov vo funkcii predsedu Slovenského zväzu cyklistiky a 20 rokov ako predseda CK Spartak Tlmače. Podieľal sa na organizovaní pretekov Okolo Slovenska, Pretekov mieru a Hlasu ľudu.

Ivan Koller - bývalý šéftréner slovenského cyklokrosového CTM vo Zvolene, tréner reprezentácie ČSSR juniorov.

Mikuláš Rapčan - heden zo zakladateľov slovenského bikrosu, ktorému sa venuje 30 rokov. Organizátor Európskeho pohára v Bratislave, Slovenského pohára a majstrovstiev SR. Predseda odvetvia BMX a člen VV SZC.

Cena Fair play: Štefan Krasňan (ŠK Tatry bike team-Cyklomax).
- na pretekoch Slovenského pohára v Levoči okamžite zastavil a poskytol prvú pomoc dvom pretekárom so zlomeným zápästím a podozrením na zlomeninu panvy kým neprišla sanitka, tým preteky nedokončil.

Cena za mimoriadny športový výkon: Filip Polc (Polcster Racing)
- horský cyklista, ktorý sa po druhýkrát po sebe stal víťazom City Downhill World Tour a zvíťazil na SP v Brazílii a Valparaise. Krasojazdkyne Alica Vinczeová, Dóra Szabóová, Anikó Molnárová, Viktória Glofáková (ŠK cyklistiky Kolárovo) za 3. miesto na MS v Malajzii.

Miss cyklistika 2015: Martina Hrončeková (Top Sport team).
1. vicemiss: Martina Migilová (Finančné centrum team).
2. vicemiss: Barbora Švrčková (Dema racing team Senica).

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok