Skauti rozvážajú po Slovensku Betlehemské svetlo. Aká je jeho história?

TASR
19.12.2015 08:20

Skautské posádky od skorého rána rozvážajú vlakmi Betlehemské svetlo viacerými hlavnými i vedľajšími trasami po celom Slovensku.

Skauti rozvážajú po Slovensku Betlehemské svetlo. Aká je jeho história?
SITA/Radoslav Maťaš

Pokoj a mier v ľudských srdciach

Doručia ho až do 300 miest a obcí, od Kútov na západe až po Čiernu nad Tisou na východe Slovenska. Betlehemské svetlo sa dostane aj na miesta, kde nie je vlakové spojenie, aby k nemu mal prístup čo najväčší počet ľudí.

Posolstvom Betlehemského svetla je, aby sa šíril pokoj a mier v ľudských srdciach. Skauti budú svetlo až do Štedrého dňa roznášať do nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, budú ho odpaľovať veriacim na predvianočných svätých omšiach a pobožnostiach, doručia ho k ľuďom priamo domov a zavítajú aj na pomyselnú strechu Slovenska - k pracovníkom Observatória Slovenskej akadémie vied na Lomnickom štíte.

"V predvianočnom období sa do šírenia svetla k ľuďom do obcí a miest i jednotlivých ustanovizní zapájajú stovky skautov. Svetlo roznášame po celom Slovensku už po 26. raz ako symbol pokoja a lásky a sme hrdí, že sa nám podarilo vybudovať takúto tradíciu, ktorá si získala srdcia ľudí," povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Zamieri až na Sibír

Slovenskí skauti prevzali Betlehemské svetlo pred týždňom, 12. decembra, od rakúskych kolegov na ekumenickej slávnosti vo viedenskom farskom kostole Neusimmering. Tam svetlo prinieslo Dieťa svetla - chlapec alebo dievča z Rakúska - priamo z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme.

Hneď na druhý deň, 13. decembra, odovzdali svetlo počas sv. omše v Zakopanom poľským skautom. Betlehemské svetlo tak aj vďaka slovenským skautom bude putovať po celom Poľsku, cez pobaltské krajiny a Rusko až na Sibír. Vo vianočnom období asi milión ľudí šíri Betlehemské svetlo vo viac ako 25 európskych krajinách. Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty - spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia, alebo či sú bez vyznania.

Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku a patrí k najaktívnejším. Svojim členom ponúka rôznorodé aktivity, ktorých cieľom je nielen zábava, ale aj rozvoj zručností, vedomostí a hodnôt. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných 6400 členov, ktorí pracujú v 100 skautských zboroch v takmer 50 okresoch. V roku 2013 oslávila táto organizácia svoju storočnicu.

5774_0a000002-78e9-51e2.jpg

Rytieri z Florencie

História Betlehemského svetla siaha do 11. storočia, keď sa na výzvu pápeža Urbana II. vydala na križiacku výpravu do Jeruzalema aj skupina mladých rytierov z talianskej Florencie, aby priniesli svojim obyvateľom plamienok ako symbol nádeje.

Ich návratu sa pápež nedožil, pretože rytierom trvalo tri roky, kým zo svojej strastiplnej cesty dorazili v roku 1099 tesne pred Vianocami otrhaní späť do Florencie. Plameň, ktorý sa im podarilo preniesť, umiestnili v miestnej katedrále. Odtiaľ si potom svetlo odpaľovali ostatní obyvatelia. V stredoveku to bol prvý a posledný plameň z Kristovho rodiska.

Novodobá história Betlehemského svetla sa začala písať v roku 1986 v susednom Rakúsku. Neboli to však skauti, ktorí ho odvtedy už roky roznášajú po svete, ale tvorcovia vianočnej televíznej akcie v mestečku Linz, ktorí sa snažili nejako ozvláštniť akcie pomáhajúce postihnutým deťom.

Pred Vianocami vyslali lietadlom do Betlehemu telesne postihnutého chlapca, ktorý v Bazilike Narodenia Pána pri jasličkách odpálil z večného svetla plamienok a priniesol ho späť do Linzu. O dva roky neskôr táto akcia prekročila hranice Rakúska a zapálenie Betlehemského svetla odvysielala rakúska televízia cez satelit do celého sveta. Tentoraz plamienok odpálil malý utečenec z Kambodže, ktorý našiel v Rakúsku nový domov.

Na Slovensku od roku 1990

Na Vianoce 1989 sa tradície ujali miestni skauti, ktorí svetlo rozniesli aj do vtedy už postkomunistických štátov, teda aj do Československa. Konkrétne ho priniesli k soche sv. Václava v Prahe a na hrob zakladateľa skautingu na území Česka Antonína Benjamína Svojsíka. Na Slovensko sa plamienok vďaka slovenským skautom dostal po prvýkrát na Vianoce 1990.

V tomto roku slovenskí skauti odpálili plamienok - symbol pokoja, lásky a mieru všetkých ľudí na Slovensku vo viedenskom farskom kostole Neusimmering v Rakúsku na medzinárodnej ekumenickej slávnosti. Skauti spod Tatier odovzdali Betlehemské svetlo 13. decembra prezidentovi Andrejovi Kiskovi v Poprade na Námestí sv. Egídia.

5755_0a000002-78e9-a951.jpg
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok