Dunaj by mohol privádzať vodu do Vltavy, zvažujú Česi

TASR
12.12.2015 12:20

Pre sucho a hrozbu nedostatku vody vznikol v Česku radikálny plán - štát zvažuje viesť pomocou umelých kanálov vodu z Dunaja do Vltavy či Labe.

Dunaj by mohol privádzať vodu do Vltavy, zvažujú Česi
Ilustračný záber TASR

Inšpirácia vo Francúzsku

Zatiaľ si dal vypracovať štúdiu realizovateľnosti tohto veľmi ambiciózneho projektu, ktorý by vyšiel zrejme na stovky miliárd korún, píše spravodajský server denníka Mladá fronta DNES. Česi sa podľa iDNES.cz inšpirujú napríklad vo Francúzsku, kde vzniká prieplav spájajúci rieky Seina a Šelda. Český variant ponúka dve možnosti.

Prvým je vodný koridor začínajúci sa buď už v bavorskom Jochensteine a tiahnuci sa cez Šumavu až k obci Přední Výtoň pri nádrži Lipno, alebo sa na Dunaj napojí až ďalej po jeho toku v Aschachu v Hornom Rakúsku. Druhá možnosť je už všeobecne známa trasa Dunaj-Odra-Labe, začínajúca sa pri bratislavskom Devíne a pokračujúca cez južnú a strednú Moravu smerom k Labe, vypočítava iDNES.cz.

Priaznivcom je aj Zeman

Tak by sa prepojili na vodu bohaté oblasti Európy so suchými v Česku, Sasku či Poľsku. Európsky veľtok Dunaja vďaka alpským riekam nemá o vodu núdzu. "Až bude v Európe vody nedostatok, bude pre nás tá dunajská životne dôležitá a bude sa s ňou draho kšeftovať. Preto musíme už teraz diplomaticky rokovať so Slovákmi a členmi Dunajskej aliancie, aby uznali potreby české, poľské i saské a prevody vody umožnili," apeluje stavebný inžinier a zástanca kanála Josef Podzimek.

Mnohomiliardové stavby podporuje skupina odborníkov, avšak otázkou je, či sa k ich stavbe štát odhodlá, uvažuje Mladá fronta DNES online: aktuálne si zadal štúdiu realizovateľnosti za 25 miliónov korún. Veľkým priaznivcom jedného z variantov - kanálu Dunaj-Odra-Labe - je aj český prezident Miloš Zeman. Mnohí odborníci však považujú tento projekt, ktorý by podľa odhadov vyšiel zhruba na 400 miliárd Kč, za megalomanský, upozorňuje iDNES.cz.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok