Splátkový predaj a refinancovanie končia, tvrdí asociácia poskytovateľov úverov

Aktualizované:
Splátkový predaj a refinancovanie končia, tvrdí asociácia poskytovateľov úverov
Zdroj foto: SITA
Splátkový predaj na Slovensku podľa Asociácie poskytovateľov spotrebiteľských úverov končí. Národná rada totiž podľa asociácie zakázala všetky produkty splátkového predaja a tzv. lízingu motorových vozidiel.

Regulácia proti spotrebiteľom

“Opätovne sa pri nesystematickej regulácii s cieľom zvýšiť ochranu spotrebiteľov deje to, že výsledná regulácia ide proti samotným spotrebiteľom a zakazuje spôsoby financovania, ktoré doteraz fungovali na trhu bez akýchkoľvek problémov,” povedal Ivan Kahanec, výkonný tajomník APSÚ.

Jedným ustanovením, ktorého deklarovaným dôvodom je spresniť zákaz poskytovania úverov v hotovosti, zakázali poslanci podľa asociácie aj možnosť refinancovania alebo konsolidácie úverov. Kým doteraz si mohol spotrebiteľ preniesť svoj úver k inému poskytovateľovi za výhodnejších podmienok alebo ak mal viacero úverov, tak si ich spojil do jedného s lepšími podmienkami, po novom to nebude možné. Spotrebiteľ tak v konečnom dôsledku podľa Kahanca zaplatí viac, prípadne si nebude môcť znížením splátok pomôcť v zložitejšej životnej situácii.

Neštandardný legislatívny proces

Tieto zmeny v parlamente schválili cez pozmeňujúci návrh k novele Občianskeho súdneho poriadku. Pôvodným zámerom tejto novely bolo podľa Kahanca chrániť spotrebiteľov pred zneužívaním zmeniek zo strany neférových hráčov na trhu. Zmeny v zákone o spotrebiteľských úveroch, ktoré zakazujú splátkový predaj a refinancovanie, boli podľa Kahanca zrejme navrhované s dobrým úmyslom chrániť spotrebiteľov v dnes už ojedinelých prípadoch zneužívania poskytnutia úveru v hotovosti.

Doplnením jednej vety do ustanovenia zakazujúceho poskytnutie úveru v hotovosti však Národná rada spôsobila podľa Kahanca koniec týmto formám financovania. Pri refinancovaní aj predaji na splátky prebieha prevod peňazí bezhotovostne na účet pôvodného poskytovateľa úveru, resp. predajcu tovarov. “Tento prípad opätovne ukazuje, že legislatívny proces na Slovensku neprebieha štandardným spôsobom, vďaka ktorému by bolo možné takéto neplánované ale zásadné zmeny z návrhov odstrániť,“ dodal Kahanec.

Madej novelu obhajuje

Parlamentom schválená novela Občianskeho súdneho poriadku nezruší ani splátkový predaj a ani lízing. Tvrdí to poslanec Národnej rady Róbert Madej. Novela je podľa neho výborným nástrojom v boji proti úžere, pričom zavádza viaceré opatrenia, ako zákaz výberu poplatkov cez tretie firmy. "Zavedie sa postihovanie nelicencovaných subjektov a zabezpečí sa dohľad Národnej banky Slovenska počas celého trvania spotrebiteľského vzťahu. Spolu so zmenou definície úžery ako trestného činu, sa môžu mať úžerníci skutočne na pozore," poznamenal.

Cieľom je podľa poslanca zabrániť poskytovať finančné prostriedky spotrebiteľom v hotovosti. Jasne sa určilo, akým spôsobom majú byť k dispozícii spotrebiteľovi financie, pretože doterajšie znenie sa v praxi neosvedčilo a obchádzalo sa.

"Viazaný spotrebiteľský úver je v zákone o spotrebiteľských úveroch riešený samostatne a teda ho možno považovať za osobitný druh spotrebiteľského úveru s osobitnou úpravou v tomto ustanovení. Teda takzvaný splátkový predaj je produktom, kde veriteľ za spotrebiteľa zaplatí kúpnu cenu tovaru a ten mu ju potom spláca," vysvetlil Madej. Obavy, že by novelou bol zrušený splátkový predaj alebo lízing sú podľa poslanca nepravdivé. "Na tvorbe diskutovaného pozmeňujúceho návrhu sa podieľala NBS a iné inštitúcie," uvádza Madej.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá