Trump by zakázal moslimom vstup do USA, tí hovoria o fašizme

TA3 ČTK
8.12.2015 09:24

Uchádzač o republikánsku nomináciu na amerického prezidenta Donald Trump vyzvala k celkovému uzatvoreniu Spojených štátov pre moslimov, ktorí chcú do krajiny pricestovať. Vyvolal pobúrenie.

Argumentoval aj útokom v Kalifornii

Podľa Bieleho domu je Trumpova požiadavka v rozpore s americkými hodnotami aj bezpečnostnými záujmami štátu. Výbor americko-islamských vzťahov (CAIR) Trumpov návrh prirovnal k fašizmu.

Podľa Trumpa je k spomínanému opatreniu nutné prikročiť, keďže sa ukazuje nenávisť moslimov voči Američanom, ktorá môže vyústiť do ďalších útokov. Pripomenul tak čin zradikalizovaného moslimského manželského páru, ktorý minulý týždeň v Kalifornii zabil 14 ľudí.

"Odniekiaľ nenávisť pochádza a prečo to tak je, to budeme musieť zistiť. Kým sa tak stane a kým pochopíme ten problém a nebezpečenstvo, ktoré predstavuje, naša krajina nesmie byť obeťou hrozných útokov ľudí, ktorí veria len v džihád a ktorí nemajú žiadnu úctu k ľudskému životu," uviedol Trump.

Zákaz aj pre turistov

Trumpov volebný manažér Corey Lewandowski podľa AP upresnil, že zákaz ciest moslimov do USA by sa týkal každého, teda nielen žiadateľov o prisťahovalecké víza, ale aj turistov.

Trump, ktorý je podľa prieskumov favoritom republikánskych prezidentských primárok, v minulosti urobil na adresu moslimov mnoho kontroverzných vyhlásení. Uviedol napríklad to, že by zvážil uzatvorenie niektorých mešít v USA.

Mali by odhaľovať radikálov vo vlastných radoch

Americkí predstavitelia, čeliac novej fáze terorizmu, ako to nazval prezident Obama, vyzvali tamojších moslimov, aby bojovali dôraznejšie proti extrémistickej ideológii. Obamova vláda obhajovala amerických moslimov po nedávnych útokoch v Paríži a Kalifornii, ako aj po poburujúcich slovných vyjadreniach, ktoré nasledovali, súbežne však adresovala islamským komunitám prosbu o pomoc.

Keď Trump v pondelok navrhol, aby USA zakázali vstup všetkým moslimom do krajiny, minister vnútornej bezpečnosti Jeh Johnson bol solidárny s imámom a zástupcami ďalších vierovyznaní, s ktorými sa stretol v islamskom centre v severnej Virgínii. Johnson vyzval Američanov, aby nehanili moslimov a nehádzali "sieť podozrenia" na celú moslimskú obec.


Súčasne sa však obrátil na moslimské komunity: "Teroristické organizácie v zámorí si vzali za cieľ vaše komunity. Chcú zatiahnuť vašu mládež do priepasti násilného extrémizmu. Pomôžte nám pomôcť vám zastaviť to."


Po útokoch v Paríži a kalifornskom San Bernardine americké orgány čoraz jasnejšie vyzývajú moslimov, aby pomohli pri hliadkovaní vo vlastných radoch.
Tri dni po parížskych útokoch Obama na summite skupiny G20 v tureckej Antalyi vyzval moslimov, aby si položili otázku, prečo sa v ich radoch zakoreňujú extrémistické ideológie, a chránili pred nimi svoje deti. Musia ich chrániť pred myšlienkou, že náboženstvo môže ospravedlniť zabíjanie.

K tejto téme sa Obama vrátil aj v nedeľňajšom príhovore, v ktorom hovoril o boji proti terorizmu. Hovorca Bieleho domu Josh Earnest v pondelok povedal, že moslimovia budú musieť začať dôraznejšie vystupovať proti radikalizácii vo svojich radoch.


"Chceli by sme, aby vedúci predstavitelia moslimskej komunity povstali a rozhodne odsúdili tieto nenávistné, radikalizujúce posolstvá... extrémistických organizácií," povedal na tlačovom brífingu.

Vraj robia, čo môžu

Vedúci predstavitelia islamského centra All Dulles Area Muslim Society na stretnutí s Johnsonom argumentovali, že od teroristických útokov z 11. septembra 2001 robia, čo môžu. Podľa ich slov ľudia, ktorí sa radikalizujú, navštevujú normálne mešity a angažujú sa v komunite, s ktorou splývajú.

Imám tohto centra, Mohamed Magid, povedal, že jeho členovia sa pokúsia vo vyššej miere pomáhať rodičom pri udržiavaní detí mimo vplyvu extrémistickej ideológie na internete. "Je to otvorená vojna... Nebojíme sa Islamského štátu. A nebudeme sa pred ním skrývať," dodal.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok