Aká je najlepšia škola pre vaše dieťa? Rebríčku kraľuje západ krajiny

Aktualizované:
Aká je najlepšia škola pre vaše dieťa? Rebríčku kraľuje západ krajiny
Zdroj foto: SITA/Diana Černáková
Aká je momentálne najlepšia základná škola, gymnázium a SOŠ v krajine? Mimovládka INEKO zverejnila nový rebríček ich kvality.

Víťazi z Bratislavy a Trnavy

Najlepšou základnou školou je podľa najnovšieho rebríčka Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Spojená škola sv. Františka z Assisi na Karloveskej ulici v Bratislave. 

Ako informoval Rastislav Kováčik z INEKO, najlepšou strednou odbornou školou je Obchodná akadémia na Kukučínovej ulici v Trnave a na prvom mieste v kategórii gymnáziá sa umiestnilo bratislavské Gymnázium Jura Hronca.

V kategórii základné školy po Spojenej škole sv. Františka z Assisi nasleduje Základná škola Slovenských partizánov v Považskej Bystrici a prvú trojku uzatvára Základná škola na Kúpeľnej ulici v Prešove. V kategórii stredné odborné školy druhé miesto obsadila SPŠ elektronická na Plzenskej ulici v Prešove a na treťom mieste sa umiestnila Obchodná akadémia Milana Hodžu v Trenčíne. V kategórii gymnáziá skončila na druhom mieste Škola pre mimoriadne nadané deti na Teplickej ulici v Bratislave a prvú trojku uzatvára košické Gymnázium na Poštovej ulici.

Mimoriadne výsledky majú pri SOŠ váhu 10 percent. Pri gymnáziách brali v
INEKO do úvahy tie isté ukazovatele ako pri SOŠ, avšak pre iné zameranie gymnázií majú tieto ukazovatele iné váhy, a to 60, 25 a 15 percent. Pri všetkých školách pritom berú do úvahy údaje za uplynulé štyri školské roky s tým, že novšie údaje majú pri hodnotení vyššiu váhu.

Nezohľadňujú iné faktory

Inštitút pre ekonomické a sociálne otázky ale upozorňuje, že hodnotenie výsledkov žiakov nezohľadňuje rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces, čiže napríklad rozdiely v sociálnom zázemí.

Hodnotenie zároveň nemeria ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom. INEKO preto upozorňuje, že hodnotenie komplexne nevypovedá o kvalite školy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá