Pápež František sa stretol s africkými moslimami, navštívil aj mešitu

TASR
30.11.2015 11:18

Kresťania a moslimovia sú bratia a musia podľa toho žiť, uviedol pápež František, ktorý sa prihovoril davom zhromaždeným v hlavnej mešite v metropole Stredoafrickej republiky Bangui.

Pápež František sa stretol s africkými moslimami, navštívil aj mešitu
SITA/AP

Pápež v nepokojnej oblasti

František v druhý deň pobytu v Stredoafrickej republike podnikol mimoriadnu návštevu nepokojmi zmietaného predmestia Bangui, známeho ako PK5. František sa v posolstve tamojším moslimom okrem iného odvolal na dlhé spoločné nažívanie kresťanov a moslimov v Bangui.

Pápež napriek reálnym obavám o svoju bezpečnosť trval na návšteve tejto štvrte, ktorá bola centrom nedávnych nepokojov.

Cieľom tejto návštevy má byť posolstvo mieru a zmierenia, ktoré najvyšší pontifex prináša do SAR zmietanej nábožensky motivovaným násilím.

Náboženský konflikt

Stredoafrickú republiku ako prevažne kresťanskú krajinu zachvátil chaos po tom, ako v marci 2013 prevzalo moc islamské hnutie Séléka, čo vyvolalo odvety najmä kresťanských milícií nazývaných Anti-balaka. V dôsledku sektárskeho násilia utieklo z Bangui okolo 122.000 moslimov. Dnes ich tam žije necelých 15.000.

Návšteva pápeža Františka v tejto časti Stredoafrickej republiky má silne symbolický význam a považuje sa za vrchol pápežovej cesty po troch krajinách Afriky.

Dvojdňovú návštevu SAR, ako aj cestu po africkom kontinente hlava katolíckej cirkvi ukončí pred návratom do Ríma odslúžením omše na štadióne v Bangui.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok