Schválili novelu o platoch zdravotníkov, sestry začali s masovými výpoveďami

Aktualizované:
Poslanci schválili novelu o platoch zdravotníkov, ktorá má zabezpečiť rovnaké odmeňovanie všetkých zdravotníckych pracovníkov. Nepozdáva sa najmä sestrám. Tie už začali s podávaním výpovedí.

Prvých 200 výpovedí v Žiline

Prvých 200 výpovedí padlo v žilinskej fakultnej nemocnici. V ostatných dňoch by mali výpovede pribúdať aj v ďalších nemocniciach. Na brífingu to oznámila šéfka sesterských odborov Monika Kavecká.

Akcia hromadných výpovedí otriasla slovenským zdravotníctvom koncom roku 2011. Odchod asi 1200 lekárov z nemocníc vtedy viedol k vyhláseniu núdzového stavu.Do akcie sa pôvodne zapojilo vyše 2400 lekárov, nakoniec na svojej výpovedi trvala asi polovica z nich. Zdravotníci sa vtedy rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek.

Novela začne platiť od januára

Parlament schválil novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Novela účinná od 1. januára budúceho roka má podľa predkladateľa, ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, zabezpečiť rovnaké odmeňovanie všetkých zdravotníckych pracovníkov.

Ako uviedol Čislák, ide o všetky kategórie zdravotníckych pracovníkov vo všetkých zdravotníckych zariadeniach - teda nielen štátnych, ale aj nemocníc v správe vyšších územných celkov, miest a obcí či v prenájme u súkromníkov. Zákon reguluje 80 % mzdy, aby ostal priestor pre kolektívne vyjednávanie aj nenárokovateľnú časť mzdy.

Zákon bude podľa Čisláka finančne krytý. Od ministerstva financií dostane rezort zdravotníctva 55 mil. eur, čo pri počte 38-tisíc zdravotníckych pracovníkov znamená navýšenie platov približne o 16 %. Ako však upozornil, v prípade zamestnancov štátnych zdravotníckych zariadení bude nárast o niečo menší, keďže doteraz mali vyššie platy ako ich kolegovia v ostatných zariadeniach. V prípade sestier v nemocniciach vyšších územných celkov však podľa ministra môže ísť o nárast aj v stovkách eur.

Sú ochotné ustúpiť

Novela zákona sa od začiatku nepozdáva Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek. Komora spolu s Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek začala zbierať podpisy pod deklarácie o pripravenosti podať výpovede 28. septembra tohto roka. Na znak protestu vyzýva prezidentka komory Iveta Lazorová kolegyne a kolegov v zdravotníckych zariadeniach, aby podali výpovede.

“Na znak toho, že táto vláda s nami tri roky hrala nejaké hry, ktoré sa končia týmto paškvilom,“ zhodnotila pred schvaľovaním novely zákona. Lazorovú podľa jej slov neteší, že museli pristúpiť k podávaniu výpovedí, iný spôsob ako vyvinúť nátlak na zodpovedných, aby skutočne riešili serióznym spôsobom problémy v zdravotníctve, však nevidia.

Ako upozornila Monika Kavecká z OZ SaPA, požiadavky sestier nie sú nadhodnotené, ale legitímne. “Dnes začala Žilina, ráno sme podali vyše 200 výpovedí sestier a pôrodných asistentiek, pretože už nechceli čakať,“ povedala Kavecká s tým, že výpovede budú pribúdať. Šéfka odborov zároveň pripustila, že ak sa dohodnú s ministerstvom a vládou, sestry sú ochotné stiahnuť výpovede.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá