Rozpočet podľa Skoku: Nižšia DPH na potraviny, 100 miliónov školstvu

SITA TA3
10.11.2015 13:07

Rozpočet na budúci rok, ktorý predložila vláda Roberta Fica, je ďalším rozpočtom premárnených príležitostí, ktorý neobsahuje žiadne priority smerujúce k rozvoju Slovenska.

Rozpočet podľa Skoku: Nižšia DPH na potraviny, 100 miliónov školstvu
SITA/Marko Erd

Uvoľnenie zdrojov pre domácnosti

Konštatuje to predseda strany Skok Juraj Miškov, podľa ktorého Slovensko potrebuje prebudiť. Napriek tomu však tvrdí, že stále ide o najlepší rozpočet, ktorý ľavicová vláda predložila, pretože pokračuje v ceste k vyrovnanému rozpočtu.

Skok vidí svoje rozpočtové priority predovšetkým v uvoľnení zdrojov pre domácnosti, školstvo, vzdelávanie a inovácie a pre znevýhodnené regióny. Pri domácnostiach by strana napríklad presadzovala zníženie dane z pridanej hodnoty na 13 % na všetky potraviny, rovnako zníženie DPH na 13 % na energie pre domácnosti, zrušenie koncesionárskych poplatkov a zníženie sociálnych odvodov zamestnancov z 9,4 % na 7,4 % hrubej mzdy.

Podľa člena výkonnej rady strany Skok Jozefa Kollára by tieto opatrenia slovenským domácnostiam mali priniesť dodatočné zdroje od 20 do 50 eur mesačne.

Bezdaňové zóny

V oblasti vzdelávania chce Skok zvýšiť mzdy v regionálnom školstve za štyri roky do roku 2019 o 40 %. Ročne by to znamenalo navyšovať mzdovú obálku na regionálne školstvo o zhruba 100 mil. eur.

Treťou prioritou strany Skok sú bezdaňové zóny. Podľa Kollára by totiž v regiónoch s nezamestnanosťou vyše 20 % úplne zrušili daň z príjmov pre podniky do 50 zamestnancov a taktiež pre samostatne zárobkovo činné osoby. Ako dodal Kollár, toto opatrenie by znamenalo výrazný príspevok k znižovaniu regionálnych rozdielov.

Celkovo by tieto priority znamenali ročné náklady na úrovni zhruba 900 mil. eur. Skok by pritom financovanie týchto priorít chcel zabezpečiť cez úsporné opatrenia, medzi ktorými sú napríklad adresnejšie vyplácanie niektorých sociálnych dávok či zrušenie štátnej prémie pri stavebnom sporení. Strana si pritom trúfa cez opatrenia realizovateľné do 12 mesiacov usporiť až jednu miliardu eur.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok